Polski Alarm Smogowy nominowany do prestiżowej nagrody Earthshot

Polski Alarm Smogowy znalazł się w grupie trzech finalistów nominowanych do nagrody Earthshot Prize Awards w kategorii “Ochrona powietrza”, wyróżniony za jedną z najskuteczniejszych na świecie kampanii społecznych na rzecz ochrony środowiska.

Jedną z gałęzi Polskiego Alarmu Smogowego jest Częstochowski Alarm Smogowy, z którym Radio Fiat niejednokrotnie współpracowało przy promocji różnego rodzaju proekologicznych zachowań. Dlatego nominacja do nagrody jest tym bardziej warta zauważenia, że pośrednio wyróżnia działalność częstochowskich społeczników. O samej nagrodzie opowiedział Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego:
– Nagroda Earthshot Prize jest nagrodą, która ma już swoją trzecią edycję, bo rozpoczęła się w roku 2020. Jest to nagroda, którą funduje Fundacja Księcia Williama z Wielkiej Brytanii, ale też funduje organizację charytatywna Bloomberg. I ta nagroda ma swój plan. Ma trwać przez najbliższe 10 lat i przeznaczono dosyć duży budżet na tę nagrodę, bo każdego roku 5 finalistów ma szansę wygrać na pierwszym miejscu milion funtów brytyjskich, czyli to jest bardzo duża kwota dla zwycięzców. Nagroda ma na celu promowanie rozwiązań prośrodowiskowych w 5 różnych obszarach. Jednym z nich jest zanieczyszczenie powietrza, w którym Polski Alarm Smogowy trafił do grupki trzech finalistów. Ale również mamy środowisko, czyli naturę, mamy wodę, mamy odpady. Jest tych kategorii 5 i w każdej z tych pięciu kategorii jest trzech nominowanych, czyli w tym roku na rozdaniu nagród w Singapurze 7 listopada będziemy mieli 15 nominowanych organizacji do pięciu różnych kategorii, w tym właśnie Polski Alarm Smogowy.

Polski Alarm Smogowy to inicjatywa zrzeszająca ruchy obywatelskie zatroskane złą jakością powietrza w Polsce. Współpracuje z samorządami, organizacjami pozarządowymi i środowiskami naukowymi oraz z każdym, komu leży na sercu czyste, nieskażone zanieczyszczeniami powietrze, jak również zdrowie polskich obywateli. Dlatego, jak podkreśla Piotr Siergiej już sama nominacja jest dla organizacji niezwykłym wyróżnieniem, wyróżnieniem dla wszystkich współpracowników:
– Dla nas to potężne wyróżnienie, dlatego że do nominacji zgłoszono 1300 organizacji z całego świata, więc bycie wyróżnionym w tak potężnej grupie różnych organizacji zajmujących się środowiskiem jest to już dla nas właściwie zwycięstwo. Ale kiedy mówię dla nas, dla Polskiego Alarmu Smogowego, to mam na myśli to, że jest to zwycięstwo naszych aktywistów, w tym aktywistów z Częstochowy, którzy przecież współpracują z nami. My jesteśmy taką organizacją parasolową. Pamiętajmy, ta nagroda jest dla naszych aktywistów. Mamy lokalne organizacje antysmogowe w ponad 50 różnych lokalizacjach, różnych miejscowościach, w tym w Częstochowie. Od dużych miast takich jak Warszawa, po malutkie wioski, takie jak Zabierzów pod Krakowem czy Sztutowo na Pomorzu, bo również w małych miejscowościach nasi aktywiści działają i powtarzam, jest to wyróżnienie właśnie dla grupy naszych aktywistów – kilkuset osób w całej Polsce, którzy walczą o czyste powietrze w swoich własnych społecznościach.

Jedną z najbardziej znanych akcji Polskiego Alarmu Smogowego, która przeprowadzona była również w Częstochowie, jest inicjatywa „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. Polega ona na ustawieniu w wybranej lokalizacji miejskiej tzw. sztucznych płuc, które po pewnym czasie pokazują skalę zanieczyszczenia powietrza w danym miejscu:
– To jest taka kampania, która bardzo skutecznie pokazuje czym oddychamy, bo to, co na tych mobilnych płucach, na tej instalacji, ten czarny pył, który osiada, no to przecież również osiada w naszych własnych płucach i to dosyć dobitnie pokazuje czym my oddychamy. Bo przecież zanieczyszczenia powietrza właściwie nie widać, jesteśmy z tym oswojeni, nie czujemy zapachu, jakieś takie jesienne zamglenie, możemy to bagatelizować. Natomiast kiedy ustawiamy tę naszą instalację, najczęściej przy szkołach, na rynku miasta, gdzie przechodzi dużo ludzi, to naprawdę robi wrażenie. To jest taka jedna z kampanii, którą my prowadzimy, taka może najbardziej spektakularna. W zeszłym sezonie grzewczym odwiedziliśmy aż 63 różne miejscowości. Byliśmy w dziewięciu województwach. Bardzo duża kampania, też wymagająca potężnego zaangażowania naszych lokalnych aktywistów, bo bez nich byśmy nie dali rady obsłużyć 63 miast i wiosek w całej Polsce.

Ceremonia wręczenia nagród Earthshot odbędzie się w Singapurze 7 listopada 2023 r. Pięciu z 15 finalistów otrzyma kwotę 1 miliona funtów na prowadzenie dalszych działań.

Skip to content