Praca w Służbie Więziennej jest odpowiedzialnym zadaniem – Poranek Radia Fiat

Przypadające 29 czerwca Święto Służby Więziennej stało się okazja do rozmowy na temat tej formacji w Poranku Radia Fiat. Gośćmi audycji byli mjr Piotr Pijet, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego w Częstochowie oraz por. Michał Wawrzyniak, kierownik działu penitencjarnego Aresztu Śledczego w Częstochowie.

Służba Więzienna jest polską umundurowaną, uzbrojoną i apolityczną formacją realizującą zadania w zakresie wykonywania kar pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania. Podlega Ministrowi Sprawiedliwości i ma własną strukturę organizacyjną. O jej najważniejszych zadaniach, ze szczególnym uwzględnieniem Aresztów Śledczych mówił por. Michał Wawrzyniak:
– Naszą misją jest zapewnienie bezpieczeństwa społeczeństwu poprzez praworządne i humanitarne wykonywanie kary pozbawienia wolności oraz tymczasowego aresztowania. To nie są jednak jedyne działania, które podejmujemy jako Służba Więzienna, prowadzimy też resocjalizację i społeczną readaptację osób pozbawionych wolności. Staramy się pozyskiwać do tych działań instytucje zewnętrzne, szczególnie organizacje pozarządowe korespondujące z naszymi celami. Areszty śledcze stoją na pierwszej linii służby więziennej i jednostek penitencjarnych, które mają za zadanie przyjmować osoby doprowadzane przez Policję. Dążymy do indywidualizacji kary pozbawienia wolności i podmiotowego traktowania skazanych, dlatego dokonujemy klasyfikacji tych osób i kierujemy do wyspecjalizowanych zakładów karnych. Z tego grona wyłączamy osoby młodociane, czyli te do 21. r. z.

W ostatnich latach Służba Więzienna musi borykać się z pewnymi problemami, z których najbardziej dotkliwym jest zmniejszająca się liczba osób zainteresowanych pracą w tej formacji. Zwracał na to uwagę mjr Piotr Pijet:
– W częstochowskim areszcie nie mamy problemów z zainteresowaniem kandydatów, choć na pewno spadło ono w porównaniu z latami ubiegłymi. Z tym problemem zmagają się większe miasta, gdzie rynek pracy jest bardziej różnorodny. Tam, bardziej liczy się zamiłowanie. Obowiązuje nas ta sama ustawa emerytalna co Policję lub wojsko. Aby przejść na emeryturę, trzeba przesłużyć 25 lat.

Służba Więzienna jest trzecią co do wielkości służbą mundurową w Polsce. W jej szeregach pełni służbę prawie 30 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Są to ludzie, którzy część swojego życia zdecydowali się poświęcić dla służby drugiemu człowiekowi.

Skip to content