Rok 2023 to czas dużych zmian dla kierowców. Pomimo zaostrzenia niektórych przepisów, np. poprzez zwiększenie kar za brak ważnego obowiązkowego ubezpieczenia, do łask wracają m.in. kursy redukujące punkty karne.

O szczegółach redukcji punktów karnych mówi asp. sztab. Barbara Poznańska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Sejm uchwalił także nowe przepisy dotyczące przechowywania informacji dotyczących liczby punktów karnych przez centralną ewidencję — informacje będą figurowały w bazie przez rok, a nie po dwóch latach (jak było dotychczas). Dodatkowo kierowcy maksymalnie raz na 6 miesięcy będą mogli wziąć udział w odpłatnym szkoleniu, który umożliwia usunięcie 6 punktów karnych. Kursy mają być ponadto obowiązkowe dla kierowców, którzy przekroczyli ich dozwoloną liczbę.

Zmiana w prawie o ruchu drogowym dotyczy również wysokości kar za brak ubezpieczenia samochodu. Tak jak wcześniej, także i tym razem wartość grzywny jest uzależniona od liczby dni po przekroczeniu daty ważności obowiązkowej ochrony. O zmianach w systemie kar za brak OC mówi reporterka Radia Fiat, Karolina Kołacz:

– Dotychczas w przypadku braku ciągłości OC samochodu osobowego, wynoszącej od 1 do 3 dni kierowcy musieli zapłacić 1400 zł. Przerwa w ochronie od 4 do 14 dni był to koszt 3490 zł. Spóźnienie się z wykupieniem OC powyżej 14 dni skutkowało nałożeniem kary w wysokości aż 6980 zł. Od 1 lipca 2023 roku kary za brak ważnego ubezpieczenia wzrosną odpowiednio do 1440 zł, 3600 zł i nawet 7200 zł. Najwięcej mogą zapłacić właściciele samochodów ciężarowych (10 800 zł). Podwyżka nie ominie także pozostałych pojazdów, np, motocykli (1200 zł w przypadku braku ciągłości powyżej 14 dni).

Od 1 października 2023 roku zaczną również obowiązywać bardziej restrykcyjne przepisy związane z jazdą pod wpływem alkoholu. Nieodpowiedzialnym kierowcom grozi pozbawienie wolności do 3 lat, a w przypadku spowodowania wypadku w stanie nietrzeźwości, w wyniku którego dojdzie do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poszkodowanych – od 3 do nawet 16 lat kary więzienia.

Skip to content