Protest rolników paraliżuje częstochowskie drogi

Generalne strajki objęły całą Polskę. Częstochowa nie jest wyjątkiem, w efekcie czego główne drogi wjazdowe i wyjazdowe do miasta zostały zablokowane przez traktory i naczepy.

Utrudnienia drogowe dotknęły kierowców w wielu punktach w mieście. Skutkiem tego jest zatłoczenie częstochowskich dróg, zwłaszcza na najintensywniej użytkowanych arteriach. Więcej informacji na ten temat przekazała oficer prasowy asp. sztab. Barbara Poznańska z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Zgodnie z zapowiedzią, już po godzinie 7 rano, rolnicy dotarli do miejsc, gdzie zaplanowano protesty. W związku z tym zablokowano rondo w Wyrazowie, w gminie Blachownia. Policja kieruje ruch osobowy w stronę Łojek, a pojazdy ciężarowe w kierunku ulicy Tatrzańskiej. Samochody, jadące od Lublińca policjanci prowadzą w stronę Konopisk i Wręczycy Wielkiej. Ruch w tym miejscu jest utrudniony, ale odbywa się płynnie. Natomiast węzeł DK 91, tj. przy skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego i Warszawskiej, a także DK 91 C jest zablokowany. Policjanci wyznaczyli objazdy Kanałem Północnym. Na ul. Warszawskiej pomiędzy rondami przy ul. Cmentarnej i Morsztyna ruch jest całkowicie zablokowany.

Rolnicy są nieubłagani i nie przepuszczają żadnych samochodów. Działania w Częstochowie i okolicach są częścią ogólnopolskiego, generalnego strajku, obejmującego łącznie ponad 400 lokalizacji. Blokady pojawiły się przede wszystkim na drogach wjazdowych i wyjazdowych do miast wojewódzkich oraz powiatowych.

Postulaty rolników pozostają niezmienne. Protestujący sprzeciwiają się zapisom, zawartym w Nowym Zielonym Ładzie, wprowadzanym przez Unię Europejską. Wedle nich mają one m.in. doprowadzić do wzrostu cen żywności, energii elektrycznej, a także ograniczyć chów i hodowlę zwierząt. Rolnicy ponadto oczekują, że zaostrzona zostanie polityka, dotycząca importu produktów rolno-spożywczych z krajów spoza UE.

WS

Skip to content