Przebudowa DK-91 – Częstochowa otrzyma kolejne pieniądze z Unii

Jak informuje częstochowski Magistrat, w środę 10 maja, przedstawiciele władz miasta i Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska, działającej na mocy uprawnień przekazanych przez Komisję Europejską, podpisali umowę o dofinansowanie projektu przebudowy Alei Wojska Polskiego. Wysokość wsparcia szacuje się na około 30 milionów złotych.

Biorąc udział w konkursie Komisji Europejskiej, pt. „Łącząc Europę”, Częstochowa może liczyć na ponad 7 mln euro dofinansowania. Jak argumentują to unijni urzędnicy, budowa DK-91 ma być cegiełką budującą obronność kraju. Dokładniejsze informacje na temat kolejnego już dofinansowania, przedstawia rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg, Maciej Hasik: – Wiemy, że przebudowa na odcinku ulicy Jana Pawła II I Krakoweskiej jest dofinansowywana ze środków Unii Europejskiej, jest to około 160 mln złotych, a same pieniądze są jeszcze z poprzedniego prognozowania. Mówiliśmy jednak, że będziemy nadal starać się o kolejne programy wsparcia finansowego, a obecne dofinansowanie w wysokości mniej więcej 30 mln złotych, nie jest tym ostatnim. Cieszę się, że mogę powiedzieć, iż nasza inwestycja została uznana za strategiczny projekt nie tylko dla miasta czy regionu, ale całej Wspólnoty. Pieniądze te pozwolą nam odciążyć budżet miasta, a co za tym idzie jego mieszkańców.

Niemniej jak mówi stare przysłowie „nie należy dzielić skóry na niedźwiedziu”. Urzędnicy studzą emocje, bowiem nowe środki nie zostaną natychmiast rozdysponowane na inne projekty. Dodatkowe 30 mln będzie na pewno wsparciem dla budżetu, nie ma jednak jeszcze planów, na co środki te zostaną przeznaczone: – Nie można tego tak upraszczać, że otrzymamy te 30 mln i od razu wydamy je na inny projekt. Kwestie budżetu miasta są niezwykle trudne, także nie jestem w tym momencie w stanie powiedzieć, na co skierowane zostaną dodatkowe środki. Należy również zaznaczyć, że napływ pieniędzy z Unii nie przyspieszy realizacji przebudowy DK-91. Nadal obowiązuje plan, wedle którego wykonawca ma czas do listopada br.

Przypomnijmy, że zgodnie z nową umową – a także obietnicami urzędników, wykonawca przebudowy, firma NDI ma czas do końca jesieni 2023 roku. Wedle planów jeszcze tej zimy mieszkańcy Częstochowy będą mogli bezproblemowo korzystać z nowej infrastruktury drogowej.

Skip to content