Rodziny zastępcze pod okiem VII Forum „Dla Rodziny”

27 listopada w sali sesyjnej Urzędu Miasta miało miejsce siódme Forum „Dla Rodziny” i „Kierunek Dziecko”. Podczas spotkania prelekcje oscylowały wokół tematu rodzin zastępczych.

Klaudia Błońska asystent rodziny ze Stowarzyszenia dla Rodziny w Częstochowie stwierdziła, że tegoroczne Forum ma wyjątkowy charakter:

– Spotykamy się dzisiaj na siódmym już Forum „Dla Rodziny” połączonym z konferencją „Kierunek Dziecko”. W tym roku jest to wyjątkowe przedsięwzięcie, ponieważ jest w takiej koordynacji współpracy też z drugą instytucją. Wymieniamy się dobrymi praktykami. Mamy gości również z Ukrainy, którym przedstawiamy też jak funkcjonujemy tutaj w Częstochowie na co dzień i z czym się borykamy, jakie mamy potrzeby. Wobec tego dzielenie się wszystkimi pomysłami i skutecznymi metodami do pracy z rodzinami jest tutaj bardzo cenne dla wszystkich.

Joanna Luberadzka-Gruca z Fundacji Polki Mogą Wszystko wyjaśniła, że jednym z głównych tematów Forum była kwestia niewielkiej liczby rodzin zastępczych. Ważne jest, by rodziców zastępczych pojawiało się jak najwięcej, by dzieci nie musiały trafiać do ośrodków:

– Kiedy rodzi się ludzkie dziecko, to ono nie może funkcjonować samo. To nie przygotuje sobie jedzenia, nie ogrzeje się, nie zajmie się sobą. I to jest coś, taka potrzeba, która zostaje z nami na całe życie, mimo że nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wtedy, kiedy już dzieci są w stanie sobie same wziąć coś do jedzenia czy ubrać się, nie zmienia to faktu, że one ciągle potrzebują osób dorosłych, ciągle potrzebują relacji, ciągle potrzebują czuć się ważne, wyjątkowe, niezwykłe i właściwie na bazie tego pokonują wszystkie te trudności, z którymi przyszło im się borykać. Tymi trudnościami może być trudne dzieciństwo, ale także niepełnosprawność, czy choroba. Dlatego tak bardzo potrzebujemy, żeby dzieci się wychowywały w rodzinach, nie w instytucjach, ponieważ instytucja może zapewnić doraźną opiekę i może to być dobra opieka, ale nigdy nie da tego, co jest potrzebne dziecku do rozwoju, czyli więzi.

Wykłady, które miały miejsce podczas Forum to m.in.: „Działania polskich i ukraińskich rodzin z dziećmi w środowisku lokalnym” oraz „Współpraca sądu z podmiotami organizującymi pieczę zastępczą”.

LN

Skip to content