Prokuratura Rejonowa Częstochowa skierowała do Sądu Rejonowego, akt oskarżenia przeciwko 33-letniemu Łukaszowi P., dotyczący spowodowania 26 grudnia 2022 roku w Częstochowie na ulicy Bohaterów Katynia śmiertelnego wypadku drogowego pod wpływem alkoholu.

O szczegółach sprawy mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie:

– W toku śledztwa ustalono, że 26 grudnia 2022 roku około godz. 17.00 Łukasz P. jechał samochodem osobowym marki Peugeot ulicą Bohaterów Katynia w Częstochowie w kierunku ulicy Rakowskiej. W tym samym czasie na pasie ruchu dla rowerów zatrzymała się taksówka, której kierowca pomagał pasażerowi w wyjęciu bagażu z pojazdu. W trakcie wykonywania manewru omijania taksówki Łukasz P. potrącił 66-letniego taksówkarza, który na skutek odniesionych obrażeń wielonarządowych poniósł śmierć na miejscu zdarzenia. Łukasz P. porzucił samochód i oddalił się pieszo, lecz został zatrzymany przez policjantów po upływie około 30 minut. Na podstawie przeprowadzonych badań ustalono, że w chwili wypadku Łukasz P. znajdował się w stanie nietrzeźwości, gdyż w jego organizmie stwierdzono około 3,4 promila alkoholu.

Powołany w sprawie biegły z zakresu ruchu drogowego uznał, że przyczyną wypadku drogowego było niezachowanie przez Łukasza P. należytej ostrożności w trakcie wykonywania manewru omijania, a zwłaszcza bezpiecznego odstępu od omijanego pojazdu. Ponadto biegły obliczył, że kierujący poruszał się z prędkością 71 km/h, przy dopuszczalnej prędkości wynoszącej 50 km/h.

– W śledztwie prokurator przedstawił Łukaszowi P. zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwości śmiertelnego wypadku drogowego i ucieczki z miejsca zdarzenia. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Łukasz P. przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa, jednakże wyjaśnił, że nie uciekł z miejsca zdarzenia. Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. Łukasz P. (33 l., z zawodu kierowca) nie był w przeszłości karany.

Zarzucane oskarżonemu przestępstwo jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. W takim przypadku sąd orzeka także dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Skip to content