Światowy Dzień Zdrowia/fot. gov.pl

Warzywa, owoce, tłuszcz i białko – wszystko co spożywasz, wpływa na twoje zdrowie. Odpowiednio zbilansowana dieta hamuje rozwój chorób naczyniowo-sercowych, układu pokarmowego czy też tworzeniu się wolnych rodników, które wpływają na powstawanie nowotworów. O tym, że jesteśmy tym co jemy, warto przypomnieć szczególnie 7 kwietnia, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia.

Z badania przeprowadzonego przez firmę Kukuła Healthy Food w styczniu ubiegłego roku na grupie 1020 osób w wieku 18-65 lat wynika, że trend zdrowego odżywiania ma tendencję wzrostową. Choć Polacy coraz częściej deklarują utrzymanie prawidłowej diety, wiele osób nadal prowadzi niezdrowy tryb życia. – Brak wartościowych składników w organizmie człowieka może przyczynić się do rozwoju trudnych do wyleczenia schorzeń – przestrzega dr Krzysztof Janik, gastroenterolog:

– Właściwe odżywianie jest podstawą naszego zdrowia. Karcynogeneza, czyli proces tworzenia się nowotworów to proces rozwijający się latami. Warto więc pomyśleć o tym, co jemy. Nawyki żywieniowe można zmienić w każdej chwili. Jeśli są nieodpowiednie, należy to zrobić jak najszybciej. Warto pamiętać, że istnieją nowotwory dieto-zależne. U mężczyzn to rak płuca, prostaty, jelita grubego, pęcherza, żołądka i nerki. U kobiet jest to rak piersi czy narządów rodnych.

Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworów, nadwagi i otyłości należy spożywać od 440 do 600g warzyw oraz ok. 200g owoców:

– Warzywa i owoce zawierają substancje z grupy tzw. przeciwutleniaczy, destabilizujących wolne rodniki tlenowe. Rodniki te wywołują destrukcje w aparatach genetycznych w układach DNA. Są też początkiem przyczyny mutacji komórkowych w następstwie czego, dochodzi do rozwoju nieprawidłowych linii komórkowych, czyli nowotworowych. Substancje zawarte w warzywach naprawiają uszkodzone łańcuchy DNA i przeciwdziałają procesom zapalnym.

Zdrowie ma wartość nieocenioną. Pamiętajmy, więc, że warto o nie dbać.

Święto zdrowego odżywiania obchodzone jest już od 1950 roku. Motyw przewodni zawsze poświęcony jest tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie. Tegoroczne hasło nawiązuje też do obecnej sytuacji epidemiologicznej i działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-Co V-2 .

ABK

Skip to content