21 marca przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ustanowiony został w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa, a następnie uznany przez ONZ w roku 2012. Data 21 marca jest nieprzypadkowa, ponieważ dotyczy trzeciego chromosomu w 21. parze łańcucha DNA, który jako dodatkowy powoduje zespół Downa. W czwartek, 21 marca o godzinie 12.00 na Starym Rynku w Częstochowie Fundacja Oczami Brata zorganizowała happening pod nazwą „Stereotypy na stos”.

Dzień ten jest okazją do wyrażenia solidarności z osobami dotkniętymi tą jednostką chorobową. Co roku wiele organizacji pozarządowych zajmujących się osobami z zespołem Downa organizuje wiele wydarzeń integracyjnych z ich udziałem. Nie inaczej jest w Częstochowie, gdzie osobami takimi opiekuje się m.in. Fundacja Oczami Brata. Marta Goldsztajn, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej opowiedziała, jak ten wyjątkowy dzień wygląda w Fundacji:
– Fundacja Oczami Brata, od samego początku jej istnienia, ale również i wcześniej, kiedy jeszcze działaliśmy przy wolontariacie młodzieżowym, organizowaliśmy właśnie taki dzień osób z zespołem Downa. Robimy to za pomocą takiego happeningu „Stereotypy na stos”, podczas którego ubieramy marzannę w stereotypy dotyczące osób z niepełnosprawnością. Wspólnie bawimy się ze wszystkimi zaproszonymi placówkami, szkołami, przedszkolami w tym dniu.

Ludzie pracujący z osobami dotkniętymi tym zespołem często podkreślają, że ich niedostosowanie do życia polega przede wszystkim na tym, że są pełne ufności, dobroci i nie rozumieją zła, chciwości oraz innych negatywnych cech ludzkich, przez co łatwo mogą paść ofiarą oszustw:
– Myślę, że osoby z zespołem Downa są przede wszystkim pełne miłości i empatii do drugiego człowieka. Niekoniecznie jest tak, że nie potrafią rozróżnić dobra i zła. Bardziej myślę, że chodzi tutaj o to, że niepełnosprawność, z którą się mierzą na co dzień, pozwala im na taki duży kredyt zaufania do osób ze swojego otoczenia, ale też do osób należących do społeczności lokalnych. Dlatego warto z taką osobą gdzieś tam się może zaprzyjaźnić, spróbować jej pomóc, jeśli tego potrzebuje, no ale jest to pewne zagrożenie, że to zaufanie jednak może zostać w taki zły sposób gdzieś tam zmienione, w coś może przykrego czy złego.

Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby dotknięte tą przypadłością.

Skip to content