Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie może pochwalić się nową szkołą rodzenia. W poniedziałek, 11 marca miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby, w której przyszłe mamy oraz ojcowie będą uczyli się do najważniejszej życiowej roli.

Anna Jędrasiak-Jafari, koordynatorka szkoły rodzenia wyjaśniła, że odnowiona szkoła rodzenia oferuje szereg zajęć, które kompleksowo przygotują do samego porodu, jak i do opieki nad noworodkiem:

– Myślę, że przede wszystkim chodzi tutaj o programy. Mamy dwa programy, jeden tygodniowy, składający się z dwóch spotkań w tygodniu i jeden weekendowy. Tygodniowy podzielony jest na dwa bloki. Na jedne zajęcia przychodzą same panie, na drugie przychodzą już z panami. Jeśli chodzi o same bloki dla pań, to tutaj mamy przede wszystkim ćwiczenia fizyczne, oddychanie, mamy jogę dla ciężarnych. Panów zachęcamy do przebierania czy też do kąpieli noworodków. Do przygotowywania się właśnie nie tylko psychicznie, ale też praktycznie. Na koniec jest wejście na blok porodowy i aktywny poród.

– Szkoła rodzenia nie tylko przeprowadzi pary przez ciąże, ale przygotuje do porodu i opieki nad noworodkiem, jak również do poradzenia sobie z połogiem — zaznaczyła Renata Michalczyk, oddziałowa na oddziale położnictwa i ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego i przypomniała, że obecna szkoła rodzenia powstała na podwalinach tej sprzed pandemii:

– Szkoła rodzenia istniała przed pandemią, ale w wyniku przeorganizowania i dostosowania szpitali do warunków, które były wymagane, została zlikwidowana na czas pandemii. Raz, że były takie epidemiczne wskazania, żeby jak najmniej osób się spotykało i to przyczyniło się do takiej decyzji ówczesnej dyrekcji. Dwa – trzeba było stworzyć tymczasową izbę przyjęć dzienną i w związku z tym zaadoptowano te pomieszczenia, które dotychczas służyły jako szkoła rodzenia. Epidemia w zasadzie się skończyła. Dyrekcja wygospodarowała nowe pomieszczenia na izbę dzienną przyjęć pacjentów do szpitala. W związku z tym wróciliśmy na stare miejsce, ale w nowym wydaniu.

– To istna reaktywacja szkoły rodzenia w starym pomieszczeniu – stwierdziła Jolanta Warzecha, lekarz neonatolog i dodała:

– Wystrój mamy przepiękny, przyznaję. Chylę czoła w kierunku pani Anny, która jest szefem szkoły rodzenia, ale też panią Beatą Krej, która poprzednio prowadziła szkołę. Jest położną oraz absolwentką Centrum Nauki o Laktacji. Słowem – wiedza, wiedza, wiedza.

Przyszli rodzice, którzy chcieliby zapisać się do szkoły rodzenia, mogą zgłosić się do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie.

źródło fot.: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie

Skip to content