Ugięciomierz i kamery – badanie nośności i natężenia ruchu

W Częstochowie do 10 grudnia trwać będą pomiary nośności i natężenia ruchu na drogach pozostających w zarządzie miasta. Działać będzie 125 kamer oraz samochód z przyczepą pomiarową.

Badanie obejmuje miejskie odcinki dróg: krajowych, wojewódzkich i powiatowych w granicach administracyjnych Częstochowy. Do sprawdzenia parametrów nośności konieczne jest użycie ugięciomierza dynamicznego, dzięki któremu można zweryfikować wartości określające nośność poszczególnych arterii.

W celu zbadania natężenia ruchu do 10.12 w przestrzeni miejskiej, w granicach pasów drogowych działać będzie 125 kamer. Urządzenia nie dokonują żadnych innych pomiarów, w tym nie rejestrują prędkości, nie mają też żadnych dodatkowych funkcji. Kamery w niektórych lokalizacjach znajdują się na średniej wysokości, dlatego Miejski Zarząd Dróg apeluje o to, aby nie ingerować w ich pracę, obraz ani zasilanie. Uzyskane dane będą wykorzystane z korzyścią dla funkcjonowania całego układu drogowego.

Zadanie realizuje firma SCANLASER – Pracownia Badań i Technik Pomiarowych Sp. z o.o. z Tarnowa wyłoniona w postępowaniu przetargowym. Badania nośności metodą FWD (w celu oceny właściwości fizycznych nawierzchni na podstawie jej ugięcia pod obciążeniem) wykonuje samochód z przyczepą pomiarową.

Źródło: UM Częstochowa

Skip to content