Zbliżające się Święta Wielkanocne to czas kiedy na stołach królują jajka. Oprócz klasycznego barwienia cebulą istnieje wiele innych ciekawych metod tworzenia pisanek. Jedną z nich, czyli metodę batikową mieli okazję poznać uczestnicy warsztatów prowadzonych w środę, 20 marca w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater, przez mistrza pisanek Arkadiusza Belicę.

Artysta mówił czym jest metoda batikowa oraz jak długa jest to tradycja:

– To jest metoda bardzo stara, znana we wszystkich krajach słowiańskich, a teraz już nawet na świecie. Najstarsza pisanka znaleziona w Europie, pochodzi z Opola znaleziona w wykopaliskach. może ma 1000 lat i była właśnie wykonana za pomocą rozgrzanego wosku, czyli metodą batikową i barwiona w jakichś barwnikach naturalnych.

Belica zdradza również, że do zrobienia pisanki metodą batikową wbrew pozorom nie potrzeba wiele:

– Żeby zrobić pisankę batikową to niewiele trzeba. Potrzeba jajka, patyczek ze szpilką, w jakimś pojemniczku rozgrzany wosk. Ja akurat pokazuję na warsztatach, metodę podgrzewania małą świeczką. Można barwić pisanki w barwnikach do wełny ale również w spożywczych lub naturalnych. Pamiętać trzeba o tym, aby ten barwnik był zimny, nie może być w temperaturze większej niż 30 stopni. Wosk roztapia się w temperaturze 62-64 stopni i nie podgrzewamy barwników po to, żeby ten wosk po prostu nam się nie rozpuścił.

Do ozdobienia jajka na wielkanocny stół nie potrzeba wiele narzędzi. Jednak jak wygląda proces tworzenia? Wyjaśnia Arkadiusz Belica:

– Sama metoda wykonania takiej pisanki jest teoretycznie prosta. Trzeba jajko odtłuścić wodą z octem, osuszyć, przygotować sobie patyczek z wbitą szpilką krawiecką, tak żeby ta szpilka wystawała, zrobić sobie podgrzewacz, w którym umieszczamy pudełeczko metalowe, do którego wkładamy o wosk pszczeli. Jak wosk się rozpuści i jest gorący, to wtedy zanurzając szpilkę na patyku pobieramy kroplę rozgrzanego wosku, stawiamy tę kroplę szybko na powierzchni jajka tworząc w ten sposób wzory.

Arkadiusz Belica wraz z żoną Aleksandrą od wielu lat tworzą pisanki oraz kolekcjonują okazy z całego świata.

EG
Galeria: Radio Fiat

Warsztaty z jajem

Skip to content