FlattenedRoundPills

Przede wszystkim towarzyszy nam wstyd. Wstydzimy się słabości i opinii innych ludzi. Świat wymaga od nas sprawności, przedsiębiorczości, opanowanie. Tymczasem problemy mogą dotknąć każdego człowieka, a niczym niezwykłym nie jest poszukiwanie wsparcia. Do końca roku trwa akcja „Włącz dialog”, zapewniająca bezpłatną i anonimową pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi.

Z biegiem lat pojawiają się nowe formy uzależnień. Są to choćby problemy związane z rozwojem mediów społecznościowych. Zazwyczaj cierpi z tego powodu całą rodzina. – Obserwujemy w ostatnich latach duży problem związany z uzależnieniami od środków przekazu, od internetu, od telefonów komórkowych. Zwłaszcza występuje to u osób bardzo młodych – mówi dyrektor Centrum Terapii w Częstochowie, Iwona Michalska-Wierusz. – Zdarzają się sytuacje, kiedy rodzina zwraca się po pomoc do poradni, ponieważ widzą już symptomy tak drastyczne, że sami nie są sobie w stanie poradzić z tym człowiekiem. Kiedy np. przez 12, 14 i więcej godzin młody człowiek bez przerwy siedzi przed komputerem, kiedy zaniedbuje naukę, nawet higienę osobistą.

Wielu dotkniętych problemami ludzi wstydzi się nie tylko własnego stanu, ale również wstydzi się prosić o wsparcie. Problem albo jest traktowany jako wstydliwa sprawa, albo jest lekceważony. Jeżeli coś nazywamy problemem, już się tego wstydzimy. – Jeżeli coś jest w granicach normy, na co społeczeństwo też przyzwala, to jakby się tego nie wstydzimy, […], ale ta granica się u nas bardzo przesuwa. Jeżeli chodzi np. o uzależnienia, to jest przyzwolenie na wiele rzeczy – mówi prezes Stowarzyszenia Yava w Częstochowie, Monika Podgórska.

W programie „Włącz dialog” uczestniczy się 5 ośrodków – 4 w Częstochowie i 1 w Parzymiechach. Bezpłatna i anonimowa pomoc jest udzielana nie tylko pojedynczym osobom. – Również cała rodzina ma możliwość znalezienia się pod opieką specjaliści – mówi Iwona Michalska-Wierusz. Wiek osób, które trapią uzależnienia i zaburzenia psychiczne, jest z biegiem lat coraz niższy. Ma to związek m.in. ze zmianami rodzajów uzależnień. Wcześniej zaburzenia psychiczne obserwowaliśmy w grupie dwudziesto-, trzydziestokilkulatków. […] W tej chwili już musimy reagować w przypadku osób małoletnich. Tutaj pojawia się presja związana ze szkołą. Żeby być lepszym, żeby być super, żeby zawsze być na czasie. Żeby mieć dobrą szkołę, potem dobrą pracę – mówi Monika Podgórska. Szacunkowo ok. 1/4 populacji, czyli co czwarty Polak w ciągu całego życia ma problemy psychiczne.

Krzysztof Rygalik

Źródło: David Richfield, CC BY-SA 3.0

Adresy ośrodków (nie wymagają skierowania):

Centrum Terapii w Częstochowie ul. Barlickiego 2

Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Zaburzeniami Psychicznymi „YAVA” ul. Lakowa 101

Miejski Szpital Zespolony – Oddział Dzienny Psychiatryczny – ul. Bony 1/3

Centrum Zdrowia Psychicznego EgoMedica ul. Orkana 139b

Ośrodek Terapii Uzależnień w Parzymiechach

Skip to content