Wycinanie laserowe a przygotowywanie szynoprzewodów przemysłowych – co warto wiedzieć?

Rozwijające się nowoczesne technologie mocno wpłynęły na przemysł, szczególnie jeśli odnosimy się do branży elektrycznej, motoryzacyjnej oraz budowlanej. Metody wycinania laserowego w elementach metalowych są powszechnie stosowane w przypadku wytwarzania busbarów na potrzeby efektywnej i bezpiecznej dystrybucji energii.

Cięcie laserowe to niejedyne usługi, które są powszechnie wykorzystywane w przemyśle przez firmy produkcyjne i technologiczne. Nowoczesne busbary to szyny prądowe, których produkcja wymaga maksymalnej precyzji. To oznacza, że maszyny CNC wykorzystujące wiązkę lasera są obecnie standardem podczas produkcji takich materiałów.

Czym jest busbar? Zastosowanie i produkcja

Miedziane lub stalowe szynoprzewody to elementy odpowiedzialne za prawidłową dystrybucję energii elektrycznej. Takie wyroby wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle energetycznym, np. do budowy szaf i rozdzielnic prądowych.

Busbary produkowane są z miedzi albo aluminium – to doskonałe przewodniki energii elektrycznej, które można dowolnie kształtować zależnie od potrzeb. Najmniejsze szynoprzewody elektryczne mają rozmiary kilkunastu milimetrów, natomiast gabaryty tych największych sięgają nawet do 3000 mm.

Produkcja szynoprzewodów odbywa się z wykorzystaniem przemysłowej skrawarki CNC, która umożliwia wycinanie laserem w metalu. Proces wykrawania pozwala na uzyskanie idealnego odwzorowania produktu, np. busbarów nawet podczas produkcji seryjnej.

Na czym polega obróbka szynoprzewodów z aluminium?

Oczywiście nie musisz znać skomplikowanych procesów produkcyjnych związanych z wytwarzaniem busbarów. Niemniej jednak przed złożeniem zamówienia na konkretny przewodnik elektroniczny, warto poznać możliwe metody obróbki surowca potrzebnego do jego wykonania, np.:

• wykrawanie wiązką lasera,
• szlifowanie,
• przetłaczanie,
• wiercenie,
• laminowanie,
• skręcenie,
• gięcie CNC,
• grawerowanie.

Takie metody obróbki metali są dostępne zarówno w nisko- jak i wysokonakładowych zamówieniach. Kontaktując się z profesjonalistami, nie martwisz się o jakość wykonania. Produkcja odbywa się na w pełni zautomatyzowanych liniach przemysłowych, a to gwarancja bezpieczeństwa i powtarzalności wyrobu.

Pamiętaj, że szynoprzewody aluminiowe są lekkie i łatwe w obróbce. Możesz je wykorzystać jako kluczowy element infrastruktury elektrycznej na hali produkcyjnej, w magazynie, a także w centrach logistycznych.

Z jakich surowców wykonuje się szynoprzewody – busbary?

Są trzy popularne surowce, z których można wykonać busbary. To przede wszystkim miedź, aluminium i stal nierdzewna. Wszystkie trzy to doskonałe przewodniki energii elektrycznej. Głównie z tego względu szynoprzewody takich materiałów idealnie nadają się do budowy szaf rozdzielczych i rozbudowywania instalacji elektrycznej.

Inwestując w szynoprzewody zyskujesz: maksymalne bezpieczeństwo pracy, wysoki poziom wydajności oraz odporność busbarów na wysokie temperatury i kontakt z substancjami chemicznymi.

Skip to content