„Kto z kim przestaje, takim się staje” – pod tym hasłem w piątek, 20 października, wyruszył XIX Marsz Białych Serc. Była to swoista celebracja finalizacji całorocznej kampanii profilaktycznej dla dzieci i młodzieży odnośnie substancji psychoaktywnych, inaczej zwanych narkotykami. Tłum przemaszerował od Placu Daszyńskiego, do Placu Biegańskiego.

Więcej informacji na temat finału Kampanii Białych Serc, przekazuje Monika Pieniążek, prezes częstochowskiego stowarzyszenia na rzecz osób z niepełnosprawnością PERESADA: – Spotykamy się dzisiaj, ponieważ nasze stowarzyszenie już po raz dziewiętnasty organizuje Marsz Białych Serc. Naszym zadaniem jest wspieranie działań z zakresu profilaktyki używania środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych i NSP. W piątek 20 października ma miejsce finał tegorocznej kampanii, na który zaprosiliśmy szkoły podstawowe, organizacje pozarządowe oraz przedstawicieli władz miasta.

Krzysztof Mikuszewski, zastępca prezesa stowarzyszenia, przekonuje, że wbrew pozorom organizacja tak wielkiego marszu była nieproporcjonalnie prosta. Wszystko dzięki ogromu chęci współpracy, jakie wykazywały przede wszystkim środowiska szkolne: – Samo zorganizowanie kampanii nie było takie trudne. Rozesłaliśmy dużo maili do szkół podstawowych i średnich z prośbą o uczestnictwo. Jest to nasza kolejna edycja, więc nasza współpraca z konkretnymi placówkami oświaty jest bardzo dobra. Przygotowaliśmy dla każdej szkoły białe serca symbolizujące tegoroczną kampanię. Serduszka będziemy także przyklejać przechodniom, których miniemy w drodze od Placu Daszyńskiego, do Placu Biegańskiego.

Jak zauważa Anna Herman, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie przy ulicy Kontkiewicza, uczestnictwo w takich kampaniach jest niezwykle istotne z punktu widzenia młodych ludzi. Podopieczni DPS-u niejednokrotnie w swoim życiu borykali się z problemem uzależnienia od narkotyków, co stanowi świetne świadectwo tego, jaką drogą nie należy podążać: – Przychodzimy na ten marsz, z naszymi podopiecznymi DPS-u od wielu lat manifestując swój udział. Osoby, którymi się opiekujemy, także borykają się z różnymi uzależnieniami, my z kolei pomagamy im walczyć z tymi demonami. Chcemy przez to świadectwo, dać przykład tego, jakie konsekwencje na całym życiu mogą odcisnąć używki.

Zdaniem Anny Herman, tegoroczna kampania była szczególnie istotna dla kształtowania świadomości odpowiedzialnego zachowania w umysłach młodych ludzi: – Hasło tegorocznej kampanii, czyli „Kto z kim przestaje, tak im się staje” ma pokazać dzieciom i młodzieży, że trzeba właściwie dobierać sobie towarzystwo. A dokładniej, jak unikać ludzi, mogących nas wciągnąć w uzależnienia.

XIX Kampania Białych Serc jest inicjatywą ogólnopolską. W tym roku organizacja przestrzegała ludzi młodych przed negatywnym wpływem środowiska rówieśniczego, którego efektem końcowym może być wejście na drogę, prowadzącą do uzależnienia, nie tylko od narkotyków, ale i alkoholu oraz przemocy, także wobec samego siebie.

Marsz Białych Serc, 20.10.2023

Skip to content