Za parking przy aquaparku będziemy płacić

Fot. Radio Fiat

Przy aquaparku wybudowanym obok Hali Polonia, zamontowano szlabany parkingowe. Fakt ten dziwi, ponieważ wcześniej spekulowano, że dla mieszkańców okolicznych bloków miejsca wokół inwestycji miały być darmowe.

Sprawę wyjaśnia rzecznik urzędu miasta, Włodzimierz Tutaj:

– Rozwiązania przyjęte w planowanym sposobie organizacji parkowania w rejonie aquaparku mają kilka przyczyn. To m.in. konieczność włączenia terenu wokół parku wodnego do wspólnego systemu obsługi klienta ESOK, czy też uporządkowanie parkingów wokół inwestycji. Włączenie parkingu w system ESOK z wprowadzeniem symbolicznej płatności dla klientów parku wodnego i standardowego cennika dla pozostałych parkujących, otwiera miastu możliwość całkowitego zwrotu podatku VAT z tej inwestycji i pozyskania ok 9 mln zł na realizacje innych zadań w mieście.

System naliczania opłat za parkowanie uruchomiony zostanie z dniem otwarcia aquaparku. Przypomnijmy, że park wodny został ukończony, natomiast inauguracja działalności z powodów epidemicznych nie jest na razie możliwa. Budowa obiektu budziła kontrowersje od samego początku. O brak miejsc parkingowych przy swoich blokach mieszkańcy Tysiąclecia bali się od dawna. Inwestorzy zapewnili dodatkowe miejsca, choć z pewnymi ograniczeniami. Zaparkować darmowo będzie można jedynie na 30 minut:

– Rozumiem, że mieszkańcy chcieliby parkować darmowo. Takie rozwiązanie spowodowałoby, że byłby problem z obsłużeniem klientów obiektów MOSiR (w tym klientów aquaparku). Poza tym brak włączenia parkingu w system ESOK, nie dałoby możliwości zwrotu wspomnianej sumy z podatku VAT.

Aby nieco zaoszczędzić, zainteresowani mieszkańcy Częstochowy będą mogli wykupić miesięczny abonament parkingowy. Rozwiązanie dotyczące systemu opłat za parkingi przy aquaparku może ulec zmianie.

ABK

Skip to content