„Autyzm. W różnym świetle” to hasło trwającej od 29 marca do 2 kwietnia corocznej akcji wpisującej się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Obchody mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, a także kształtowanie wśród częstochowian postaw poszanowania dla „inności” oraz akceptacji dla osób z niepełnosprawnościami.

W piątek, 31 marca w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie, odbyła się uroczysta gala, podczas której zostały wręczone liczne nagrody i wyróżnienia. Radio Fiat znalazło się wśród wyróżnionych jako miejsce przyjazne dla osób ze spektrum autyzmu. Nagrodę odebrała Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora Katolickiego Radio Fiat:

– Bardzo się cieszę, że Radio Fiat zostało w ten sposób uhonorowane, że dostaliśmy wyróżnienie, że jesteśmy miejscem przyjaznym dla osób ze spektrum autyzmu. Staramy się mówić w każdym możliwym momencie, nie tylko w kwietniu kiedy zbliża się Światowy Dzień Świadomości Autyzmy, ale także w ciągu roku. A ja sama jako dziennikarka o autyzmie mówię wiele razy i wiele razy będę mówić jeżeli tylko żyć będę, zarówno w Radiu Fiat jak i w innych lokalnych mediach jak na przykład Telewizja Orion. Trzeba o tym mówić, trzeba poszerzać świadomość na temat autyzmu i uśmiechać się do siebie nawzajem. Niech ten uśmiech będzie jak Niebieskie Światełko, to które nam dzisiaj świeci.

– Szkoły pracowały wiele miesięcy na tytuł przyjaznego miejsca dla osób ze spektrum autyzmu – mówi Jolanta Miękina, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka:

– To nie jest tak, że to tak łatwo przychodzi ten tytuł, bo szkoły miały na to wiele miesięcy, przystępując do konkursu. Od września realizowały mnóstwo rzeczy, żeby uzyskać ten tytuł miejsca przyjazne dla osób z autyzmem. Ale miejsca to są ludzie, którzy wykonują coś na rzecz osób z autyzmem.

Zaangażowanie społeczne w propagowanie świadomości na temat autyzmu jest z roku na rok coraz większe, o czym wspomina Roman Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia Daj Mi Czas:

– Ja cały czas to powtarzam od chyba, to już 10 nasza taka inicjatywa, ale po piątym roku już widzieliśmy, że idziemy w dobrą stronę, że coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę i poznaje osoby ze spektrum autyzmu. Myślę, że to nasza praca naprawdę przynosi efekty i coraz więcej ludzi jest zaangażowanych. I myślę, że robimy to najlepiej w całej Polsce.

Przed galą i koncertem „Kora Jackowska. Poetka” w wykonaniu Agnieszki Łopackiej i Krzysztofa Niedźwieckiego, można było kupić cegiełkę na Środowiskowy Dom Samopomocy typu D dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi. Poza Miejskim Domem Kultury współorganizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Daj Mi Czas, Środowiskowy Dom Samopomocy typu D w Częstochowie oraz Zespół Szkół Specjalny nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie.

Zapal się na niebiesko - uroczysta gala

Skip to content