„Zmieniaj świat na dobre” ze Szlachetną Paczką

Już za miesiąc przeżywać będziemy radosny czas Bożego Narodzenia – czas, kiedy obdarowujemy bliskich prezentami i sami je otrzymujemy. Niestety, nie wszyscy, ze względu na sytuację materialną, mogą sobie na to pozwolić. Na szczęście są ludzie i organizacje, które mogą im pomóc w ciężkiej sytuacji.

Jedną z takich grup, która od wielu lat wspiera osoby w trudnej sytuacji materialnej, zwłaszcza w okresie świąt jest Szlachetna Paczka. Czym jest i jak działa wyjaśnia Aleksandra Pacud, liderka Szlachetnej Paczki Częstochowa-Południe:
– Szlachetna Paczka to jest taki projekt społeczny, który ma na celu zrzeszenie wolontariuszy, darczyńców, a także potrzebujących rodzin. Tak naprawdę nazywamy się od wielu lat taką paczkową rodziną, bo każdy kto dołącza do Szlachetnej Paczki, nawet jak już później gdzieś z niej zrezygnuje, to i tak po prostu gdzieś tam do niej serducho zostawił i ono jest. Na czym to polega? Od września do nas, do Szlachetnej Paczki, jakby w całej Polsce są zgłaszane rodziny. Te rodziny są zgłaszane zazwyczaj przez instytucje pomocowe, bądź osoby prywatne, na przykład sąsiada, bądź jakąś tam daleką rodzinę, która uważa, że faktycznie tej osobie jest potrzebna pomoc. Następnie my, dzięki takiemu formularzowi zgłoszeniowemu, idziemy do rodziny i wypełniamy arkusze. To jest taki, można powiedzieć, wywiad środowiskowy, aczkolwiek my bierzemy zawsze pod uwagę postawy rodziny, czy oni się starają zmienić tą całą swoją sytuację i ogólnie jakby szereg innych czynników, które mają wpływ na to, czy rodzina zostanie włączona do programu, czy nie, ponieważ zawsze trzeba pamiętać, że odwiedzenie rodziny nie wiąże się z otrzymaniem tej pomocy. Następnie, gdy już włączymy rodzinę, tworzymy taki krótki opis, gdzie opisuje się historię, codzienność, a także potrzeby, których rodzina potrzebuję. Zawsze nasze rodziny mają od nas zachowaną pełną anonimowość, wszystkie jej dane nigdy nie są udostępniane, a w opisach są zmieniane imiona, nie podajemy nigdy cech charakterystycznych, dzięki czemu rodziny czują się bezpieczne. Na podstawie takiego opisu darczyńca może wybrać rodzinę, której może pomóc, w bazie rodzin. Została ona teraz otwarta 18 listopada, także serdecznie zachęcam każdego do wejścia sobie na taką bazę rodzin, przejrzenia wszystkich tych rodzin, które są w naszej bazie. Oczywiście one się też będą pojawiać jeszcze, więc to też jest ważne, ponieważ jesteśmy w trakcie odwiedzania tych rodzin i tak naprawdę do samego końca listopada będziemy je odwiedzać, tworzyć te opisy i one będą trafiały do bazy rodzin. Kto może zostać darczyńcą? Darczyńcą może zostać każdy tak naprawdę, instytucja pomocowa, politycy, harcerze, szkoła. Nawet z pracy, czy z rodziny każdy może się zebrać, tworzyć taką paczkę. Na miarę oczywiście swoich możliwości finansowych.

Znając historię Rodziny wolontariusze Szlachetnej Paczki podejmują decyzję o odpowiedniej pomocy. Dla jednych będzie to pomoc materialna, dla innych – wsparcie specjalistów. Potrzeby są bardzo różne:
– Każda rodzina ma inne potrzeby. To też zależy od tego, czy rodzina na przykład jest wielodzietna, czy to jest osoba starsza, czy na przykład samotna matka z dziećmi. To zależy też w jakich warunkach mieszkają. Niektóre rodziny na przykład potrzebują remontu całego mieszkania, a niektóre na przykład potrzebują tylko pralki, żywności i obuwia i to im polepszy tą sytuację, dzięki czemu zaoszczędzone pieniądze będą mogli przeznaczyć na przykład na leki, na które im co miesiąc brakuje. Także potrzeby są przeróżne, takie podstawowe zazwyczaj to jest właśnie żywność, chemia, ewentualnie jakiś sprzęt RTV, AGD, ale właśnie czasami też jest remont. Ale również właśnie trzeba przypomnieć, że idzie zima, idzie ciężki okres, więc też rodziny potrzebują opału, a niestety on poszedł bardzo do góry i jesteśmy tego świadomi, że nie każdy dalszy darczyńca może pozwolić sobie na taki opał, dlatego też ważne jest, że gdy darczyńca wybiera rodzinę, to musi spełnić trzy kluczowe potrzeby, które są wymienione w arkuszu i szczególne upominki. Reszta potrzeb jest równie bardzo ważna, aczkolwiek darczyńca po rozmowie z wolontariuszem może dokonać takiego wyboru, że na przykład rezygnuje, powiedzmy, z części ubrań na rzecz właśnie na przykład opału. To też jest jakby decyzja i wolontariusza, i darczyńcy, i rodziny, co jest dla niej takim priorytetem.

Żeby pomóc rodzinom w odpowiedni sposób potrzebni są darczyńcy, a tych niestety jest ostatnio coraz mniej:
– Patrząc na przestrzeni pięciu lat, odkąd jestem liderką, to z każdym rokiem jest, wydaje mi się, coraz ciężej znaleźć takich darczyńców. Niestety musimy brać pod uwagę to, że ceny wszystkiego rosną i rodziny, na przykład zamiast żywności, wolą te pieniądze przeznaczyć na leki i tego im brakuje. Aczkolwiek wierzę, że w tym roku wszystkie nasze rodziny otrzymają pomoc od darczyńców. W tej chwili mamy dwudziestu darczyńców dla naszych rodzin, ale cały czas trwa to odwiedzanie, więc ostatecznie jeszcze nie wiemy, czy rodzin będzie włączonych 40 czy 50, czy więcej, bo to jest wszystko w trakcie. Aczkolwiek zawsze mamy taką dużą nadzieję, że jeżeli nie uda się znaleźć darczyńców z Częstochowy, to uda się znaleźć ich z innych rejonów, bo darczyńcy dla rodzin z Częstochowy nie muszą pochodzić z Częstochowy. W zeszłym roku mieliśmy darczyńców z Pomorza, którzy przywieźli paczkę albo po prostu zamówili wszystko. I to doszło do nas na magazyn, ponieważ w tym roku właśnie weekend cudów odbywa się 16 i 17 grudnia i mamy swój magazyn w Hali Sportowej przy ul. Żużlowej, gdzie też zachęcam, jeżeli ktoś z Państwa miałby ochotę wspomóc nasze rodziny, to może zorganizować takie paczki dodatkowe, nie dedykowane żadnej rodzinie typu paczka żywnościowa, paczka ze środkami czystości, czy na przykład jakieś ubrania, czy jakiś sprzęt, który chciałby podarować. Jak najbardziej takie rzeczy w tych dwóch dniach można do nas przywieźć i my wtedy rozdysponujemy między naszymi rodzinami.

„Naszym celem jest mądra pomoc, która zapewnia Rodzinom z Paczki dokładnie to, czego potrzebują, a poprzez nawiązanie relacji – daje nadzieję na zmianę życia” – te słowa idealnie oddające priorytety działania Szlachetnej Paczki możemy przeczytać na stronach internetowych tej organizacji. Tam też znaleźć można szereg informacji jak można włączyć się w pomoc potrzebującym, do czego oczywiście bardzo zachęcamy.

Skip to content