Źródło: facebook.com/AZS Częstochowa Reaktywacja

Poza Dniem Kobiet 8 marca sportowa część częstochowskiej społeczności obchodzi jeszcze jedno ważne święto. W 1945 roku powstał Akademicki Związek Sportowy przy ówczesnych kursach akademickich w Częstochowie.

Klub powstał przy Wyższej Szkole Administracyjno-Handlowej w Częstochowie i zrzeszał sześć sekcji sportowych, spośród których jedną z nich była męska drużyna siatkarska. Częstochowski AZS powstał dzięki grupie młodych sportowców, którzy kochali sport.

– W 1945 roku postanowiliśmy taką grupę założyć, ponieważ w Częstochowie odbywały się tajne kursy i część tamtejszych członków założyła nieformalny AZS. W 1946 roku powstał pierwszy zarząd. Pierwszym prezesem został mój starszy kolega, a za rok prezesurę objąłem ja – wspominał Mieczysław Hrehorow, jeden ze współzałożycieli AZS-u, były polski siatkarz i działacz sportowy.

Przez lata AZS Częstochowa umacniał swoją pozycję, zarówno na arenie lokalnej, jak i ogólnopolskiej. Nie dziwi zatem fakt długiej listy trofeów zdobywanych nie tylko w sekcji siatkarskiej.

– To jest 16 medali siatkarzy, w tym sześć złotych, Puchar Europejski, dwa Puchary Polski oraz Super Puchar. Wielu siatkarzy to olimpijczycy oraz medaliści Olimpijskich Mistrzostw Świata. Jeśli chodzi o siatkówkę, jesteśmy prawdziwą potęgą. Na drugim miejscu jest tenis stołowy, czyli dziewięć medali Drużynowych Mistrzostw Polski, osiem Pucharów Polski i wiele, wiele innych zwycięstw – wymieniał Wiesław Pięta, prezes honorowy AZS UJD Częstochowa.

Biel i zieleń to barwy, które przez wiele lat charakteryzowały logo częstochowskiego AZS-u. Mimo że klub zrzeszał wiele dyscyplin sportu, największe sukcesy przez lata zdobywali częstochowscy siatkarze. Takiego zdania jest Artur Kucharski, sędzia wielu spotkań tego klubu.

– Jako sędzia liniowy wielokrotnie miałem okazję sędziować spotkania AZS-u Częstochowa, niezależnie czy były to mecze w PlusLidze w Hali Polonia, spotkania europejskich Pucharów czy rywalizacje na nowej hali HSC przy ul. Żużlowej. Spotkania te zawsze miały komplet kibiców, a nawet nadkomplety, gdy nasi siatkarze walczyli o medale. Szczególnie emocjonujące były spotkania z ówczesnym Mostostalem Kędzierzyn-Koźle czy SKRĄ Bełchatów – ocenił Artur Kucharski.

Obecnie w Częstochowie istnieje dziewięć klubów, które w nazwie mają AZS. Są to m.in. AZS UJD, AZS Politechnika Częstochowska, AZS WSD Częstochowa, Eco-Team AZS Stoelzle Częstochowa czy Klub Środowiskowy Strzelectwa Sportowego AZS.

W ubiegłym roku w związku z 75-leciem istnienia AZS-u Częstochowa przygotowano publikację „Częstochowscy AZSiacy”, w której znajduje się ponad 500 biogramów sportowców, działaczy trenerów oraz 25 prezesów klubu od 1945 do 2020 roku.

BNO

Skip to content