Przemysław Drąg to 19 letni niewidomy pływak, na co dzień mieszkający w Częstochowie. Od 8 lat trenuje w klubie LKS „GOL-START” Częstochowa, a teraz reprezentować będzie Polskę na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio. Jego przygoda z pływaniem na przestrzeni lat to ciężka praca obarczona trudnymi wyborami oraz wyrozumiałością osób, które spotkał na swojej drodze.

Od chóru do paraolimpiady, tak w bardzo dużym skrócie można by ująć karierę Przemka. Jak wyglądały jego początki oraz rozwój przygody z pływaniem mówi Robert Nowakowski, trener i prezes klubu LKS „GOL-START” Częstochowa:

– Przemek zaczął od zera. Przyprowadziła go do mnie jego mama. Nie potrafił w ogóle pływać. Zaczęliśmy od rehabilitacji. Głównie potrzeby jakie były to korekta sylwetki oraz nauczenie go pływania. Nauka polegała na pokazaniu mu każdego ruchu. Jak się już nauczył, zaczęliśmy pracować jak z każdym pływakiem. Były problemy, jak wiemy Przemek nie widzi i trzeba było zastosować tapowanie na ścianach, aby się nie uderzył w głowę. Krok po kroku przygotowywaliśmy się do zawodów. Przemek w międzyczasie śpiewał w chórze. Na początku nie chciał rezygnować ze śpiewu, ale pływanie było tak obciążające, że musiał podjąć decyzję co wybiera. Teraz jest w takim miejscu jakim jest poprzez ciężką pracę oraz swoje wybory. Na swojej drodze spotkał wyrozumiałych ludzi m.in. nauczycieli, którzy pozwolili na nieobecności i nadrobienie zaległości. Tak jak powiedziałem zaczął przygodę na najwyższym poziomie sportowym.

Reprezentowanie kraju na wydarzeniu tych rozmiarów jest ogromnym wyróżnieniem. Jak na taką informację zareagował Przemek?

– Tę informację uzyskał ode mnie. W tym dniu zadzwonił do mnie jeszcze dwa razy, żeby się upewnić, czy nie żartuje. Mówię: „Przemku to za poważna sprawa, żeby żartować…” i uwierzył. To jest utrudnione przez sytuację pandemiczną. Było mało wyjazdów zagranicznych, żeby zrobić minimum na igrzyska. Przemek był bardzo wysoko w rankingu światowym. Udało mu się dostać na igrzyska, bo ciężko pracował.

Tegoroczne igrzyska osób z niepełnosprawnościami rozpoczęły się 24 sierpnia. Zmagania polskich paraolimpijczyków można obserwować za pośrednictwem telewizji oraz Internetu.

Jak do tej pory największym sukcesem Przemysława Drąga jest 7. Miejsce na dystansie 100m grzbietem na Mistrzostwach Europy w Dublinie w 2018 roku. W tym roku ma szanse poprawić ten rezultat. Jego pierwszy start na tegorocznych igrzyskach odbędzie się już w piątek 27 sierpnia.

Skip to content