Przypadający dziś 21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie wyczekujemy słonecznych i ciepłych dni, a zimno i wcześnie zapadający mrok powoli ustępują im miejsca. 21 marca jest też od 2012 roku Międzynarodowym Dniem Lasów. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Jak zaznacza Barbara Majchrzak, biolog z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, 21 marca w Polsce jest tylko ustalonym kalendarzowym dniem rozpoczęcia wiosny, który często nie pokrywa się z przyjściem cieplejszych dni:
– Pierwszy okres w rozwoju roślin to tzw. przedwiośnie. Temperatura powietrza w tym okresie z reguły waha się w okolicy 5 stopni Celsjusza, biorąc pod uwagę oczywiście całą dobę. Ten okres przypada z reguły na luty-marzec, ewentualnie na początek kwietnia. Wszystko oczywiście zależy od tego, jak wygląda pogoda w danym roku. Kolejny okres to tzw. pierwiośnie. Ten czas to przede wszystkim kwiecień do drugiej dekady maja. W odniesieniu do tzw. termicznych pór roku będzie to czas, kiedy dobowa temperatura waha się albo przekracza troszeczkę 10 stopni Celsjusza. I dopiero trzeci etap wiosny, to tzw. pełnia wiosny, czas, kiedy właściwie na przełomie maja i czerwca. Temperatura dobowa waha się wtedy w okolicach 15 stopni Celsjusza.

Barbara Majchrzak wyjaśniła także, jakie etapy wiosny rozpoznajemy:
– 21 marca, który przyjmujemy jako pierwszy dzień wiosny, bardzo często nie pokrywa się ani z wiosną fenologiczną, która odpowiada poszczególnym etapom rozwojowi roślin, ani z tą wiosną termiczną. Data ta związana jest raczej z fazami księżyca, zjawiskiem równonocy wiosennej i jest to raczej taki termin, który wszyscy chcemy świętować. Natomiast świat, istot żywych tej daty raczej się nie trzyma. Dla nas liczy się przede wszystkim wiosna w sercu.

– Celem Międzynarodowego Dnia Lasów jest podnoszenia świadomości ludzi na temat znaczenia lasów dla prawidłowego funkcjonowania planety – zaznacza Katarzyna Szostak, specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa Złoty Potok:
– „Lasy i innowacje, nowe rozwiązania dla lepszego świata”, to tegoroczne hasło Międzynarodowego Dnia Lasów. Szybki rozwój nowoczesnych technologii ma niebagatelne znaczenie dla utrzymania różnorodności biologicznej, ochrony ekosystemów leśnych i zmniejszenie negatywnych efektów zmiany klimatu. Dlatego Lasy Państwowe stworzyły i utrzymują platformę Bank Danych o Lasach, która gromadzi, przetwarza, i udostępnia informacje o wszystkich lasach w Polsce, niezależnie od form ochrony przyrody. Ten sam sposób rozbudowaliśmy system monitorowania lasu w ochronie przeciwpożarowej, która wykorzystuje system dostrzegalni oraz codzienne pomiary wilgotności ściółki parametrów meteorologicznych, dlatego, aby móc ustalić stopień zagrożenia danym dniu na terenie całego kraju.

Zapytaliśmy mieszkańców Częstochowy, jakie uczucia towarzyszom im wraz z przyjściem wiosny, którzy zgodnie odpowiedzieli, że cieszą się z nadejścia słonecznych dni.

Pierwszy dzień wiosny przypada na czas równonocy wiosennej, od tego dnia dzień będzie się stopniowo wydłużał kosztem nocy. W tym roku na czas letni przejdziemy dokładnie w Wielkanoc – przesuwając w nocy z 30 na 31 marca wskazówki zegara z godziny 2:00 na 3:00.

PJU

Skip to content