Wspólne gotowanie w Środowiskowym Domu Samopomocy

W Środowiskowym Domu Samopomocy typu D, działającym w Częstochowie od roku, co jakiś czas odbywają się spotkania z cyklu „Się gotuje”. Do wspólnego gotowania z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu zapraszani są goście i przyjaciele placówki.

Elżbieta Moryń -instruktor, pedagog i terapeuta poznawczo behawioralny, tłumaczy, na czym polega akcja “Się gotuje”:

Akcja gotowania jest z nami od samego początku, czyli od momentu, kiedy zaczął funkcjonować Środowiskowy Dom Samopomocy. W cyklu “Się gotuje” biorą udział goście z zewnątrz zapraszani, aby poznały uczestników, czyli osoby dorosłe w spektrum autyzmu oraz żeby zobaczyły, jak świetnie sobie radzą w kuchni, bo to jest jedno z ich ulubionych zajęć. Robią postępy widoczne dla nas i jest to nasz taki najważniejszy cykl.

Elżbieta Moryń opisuje, także jak wygląda praca z osobami ze spektrum autyzmu oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi:

Przedział ich funkcjonowania jest bardzo różny, od niższego do naprawdę wysokiego, więc staramy się ich wszystkich ciągnąć w jedną stronę. Pogłębiać te umiejętności, które nabyli w procesie edukacji czy w domu. Praca w kuchni jest to praca od podstaw bardzo szczegółowa oraz zaplanowana. Ogromnym sukcesem jest to, że oni wchodzą w ten schemat i potrafią wykonać to zadanie czasami przy naszym wsparciu, ale częściowo już udaje się im wykonać czynności samodzielnie, więc jest to sukces,że robią coś samodzielnie.

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Świadomości Autyzmu zachęcamy do zapoznania się z akcją „Zapal się na niebiesko”.

Wspólne gotowanie w Środowiskowym Domu Samopomocy

PJU

Skip to content