14 kwietnia przypada 1057. rocznica przyjęcia przez Polskę chrztu. Owo wydarzenie zainicjowało chrystianizację ziem polskich i jest uznawane za początek naszej państwowości. Na pamiątkę tego dnia, 22 lutego 2019 roku Sejm Rzeczpospolitej, specjalną ustawą, uchwalił państwowe święto, które może być okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość narodu polskiego.

W 1988 roku, w Ostrowie Lednickim pod Gnieznem, archeologowie odnaleźli fragmenty zabudowań pałacu Mieszka I i kaplicę z dwoma basenami chrzcielnymi. W jednym z nich prawdopodobnie został ochrzczony władca Polan. Bp Andrzej Przybylski zauważył, że przyjęcie w 966 roku chrztu miało kolosalny wpływ na zjednoczenie naszego narodu:

– Rocznica Chrztu Polskiego to dla nas rocznica narodzenia się pewnej tożsamości narodowej. Takie były czasy – że jedność budowała jedność wiary, wkroczenie w świat społeczności chrześcijańskiej było wówczas niesłychanie ważne. To wydarzenie rozpoczęło coś, co idzie do dziś z historią naszej ojczyzny — jedność wiary i jedność historii narodu.

Chrystianizacja Polski, w ogóle wiara chrześcijańska, to nieodłączna część historii naszego narodu. Bp Przybylski zaznacza, że negowanie tego faktu jest czymś absurdalnym.

– Dziś sporo mówimy o pewnych autonomiach, by pewnych rzeczywistości nie mieszać, ale taka jest nasza historia i każdy, kto próbuje ją rozdzielić, zamazać, to tak, jakby próbował zmienić człowiekowi DNA.

Chrzest z 966 roku sprawił, że jako naród zyskaliśmy nowe prawo, nadane niegdyś przez samego Stwórcę.

– Chrzest Polski nie tylko nadawał cywilizacyjną jedność. Wierzymy, jako chrześcijanie, że tak jak nasz osobisty chrzest przeinacza nas w dzieci Chrystusa, to także ten zbiorowy akt chrztu narodu sprawił, że staliśmy się ludem, kierującym się bożym prawem.

Chrzest Polski uznaje się zarówno za symboliczną datę powstania naszego państwa, jak i Kościoła Katolickiego na jego terytorium. Polska została włączona do grona chrześcijańskich nowoczesnych krajów, a to zapewniło jej szybki rozwój i wzrost znaczenia wśród państw Europy.

LN

Skip to content