I Międzynarodowa Konferencja : Innowacje w przemyśle wyrobów metalowych

W dniach 15-17.06.2023 roku w Zakopanem obyła się I Międzynarodowa Konferencja zatytułowana: Innowacje w przemyśle wyrobów metalowych. Organizatorami konferencji była Politechnika Częstochowska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Akademicko-Gospodarcze Stowarzyszenie Hutnictwa. Konferencja została zorganizowana pod patronatem Grupy TAURON, lidera na rynku energetycznym w Polsce, który stanowi idealne partnerstwo dla tego typu wydarzeń, których tematyka skupia się na innowacyjnych rozwiązaniach w procesach wytwarzania wyrobów metalowych, szczególnie w odniesieniu do energochłonnych procesów metalurgicznych.

W pierwszym dniu konferencji została zorganizowana sesja plenarna, podczas której referat wygłosił między innymi Dyrektor ds. nowych projektów w Grupie Tauron Tadeusz Widuch, prezentacja dotyczyła strategii rozwoju grupy Tauron na lata 2022 -2030.

Sesja plenarna była centralnym punktem programu konferencji, zapewniła platformę do wymiany wiedzy, doświadczeń i perspektyw między uczestnikami konferencji, szczególnie w odniesieniu do kolejnego referatu wygłoszonego przez Mirosława Motykę, Prezesa Zarządu Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej dotyczącego aktualnej sytuacji polskiego i europejskiego sektora stalowego. Było to niezwykle istotne wystąpienie, które dostarczyło cennych informacji i perspektyw dla uczestników konferencji.

Ostatnim referatem wygłoszonym podczas sesji planarnej był referat dotyczący analizy możliwości podjęcia współpracy przy realizacji projektów z zakresu: prac B+R, wdrożeń innowacji, rozwoju infrastruktury B+R, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem, cyfryzacji i zazieleniania działalności przedsiębiorstw finansowanych z funduszy unijnych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Referat wygłosiła Profesor Politechniki Częstochowskiej Sylwia Wiewiórowska.

Konferencja stanowiła jedno z najważniejszych spotkań w branży wyrobów metalowych, gromadzące kluczowe postacie i ekspertów zarówno ze świata nauki, jak i przemysłu. Wśród uczestników konferencji znajdowali się przedstawiciele renomowanych ośrodków naukowych, takich jak Politechnika Częstochowska, Politechnika Śląska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Lubelska, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz instytuty badawcze z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych, Sieci Badawczej Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny i Sieci Badawczej Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny. Zagraniczne instytucje naukowo we były reprezentowane przez przedstawicieli Uniwersytetu Technicznego z Freibergu w Niemczech.

Na konferencji byli także obecni, liczni przedstawiciele firm z sektora wyrobów metalowych, tj.: ArcelorMittal Poland S.A., Alchemia S.A., Metalurgia S.A. Radomsko, CMC POLAND Sp. z o.o., Kuźnia Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o., Progress Eco S.A., Neapco Europe Sp. z o.o., Wkręt-met Sp. z o.o. oraz Dar Stal Dariusz Zaława.

Ponadto, do udziału w konferencji zgłosiły się również zagraniczne firmy, takie jak Heberlein GmbH (Niemcy), Klüber Lubrication GmbH (Niemcy), EJP WIRE Technology GmbH (Niemcy), 1deepXscan GmbH Dresden (Niemcy) oraz TRITREG – Třinec, s.r.o. (Czechy). Ich obecność wzbogaciła międzynarodowy charakter konferencji i umożliwiła wymianę wiedzy i doświadczeń na globalnym poziomie.

źródło: Politechnika Częstochowska

Skip to content