Kolejny sukces mObywatela: aplikacja rządowa z tytułem Produktu Roku przyznanym przez Związek Banków Polskich

Podczas konferencji „IT@BANK 2023 – świat technologii przyszłości”, corocznego wydarzenia skierowanego do sektora usług finansowych, wręczono nagrody dla najlepszych inicjatyw cyfrowych oraz firm informatycznych. W tym roku tytuł Produktu Roku przyznano aplikacji mObywatel 2.0. Nagrodę odebrał minister cyfryzacji podkreślając, że to, co mamy w Polsce, ma być standardem w Unii Europejskiej za 3 lata. „My już tu jesteśmy, mamy z czego być dumni. To wielka praca setek ludzi” – dodał.

mObywatel 2.0 to nowa wersja aplikacji, z której korzystają miliony Polaków. Jej celem jest ułatwienie dostępu do cyfrowych usług publicznych. Wśród innowacyjnych rozwiązań wprowadzono m.in.: mDowód – cyfrowy dokument tożsamości, zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym, Tymczasowe prawo jazdy – pozwalające kierowcom na legalne prowadzenie pojazdu zaraz po otrzymaniu pozytywnego wyniku egzaminu. Dodany został także pilotaż usługi ePłatności, pozwalającej na uiszczenie opłat administracyjnych (np. za nieruchomości, dokumenty) za pomocą BLIK-a.

mObywatel – Zrób to Prościej!

Od wprowadzenia nowego cyfrowego dokumentu tożsamości, mDowód pobrało już ponad 5,1 mln Polaków. Od 14 lipca wydaliśmy 6 głównych wersji aplikacji, uruchamiając kolejne usługi, np. mandaty, możliwość sprawdzenia danych w Centralnym Rejestrze Wyborców czy opcję sprawdzenia jakości powietrza. Od teraz w mObywatelu możemy także umówić się na e-wizytę w ZUS.

Aplikacja mObywatel 2.0. cieszy się popularnością wśród Polaków.

– Ponad 3,6 mln Polaków sprawdziło mandaty – tę obecnie najpopularniejszą usługę zrealizowaliśmy z Ministerstwem Finansów
– Ponad 5 mln Polaków sprawdziło przed wyborami swoje dane w CRW
– Ponad milion razy sprawdzaliśmy w apce jakość powietrza – informacja o odczycie zanieczyszczenia powietrza z mierników Edukacyjnej Sieci Antysmogowej NASK
– Ponad 600 tys. osób sprawdziło w mObywatelu historię pojazdu
Codzienne do mObywatela logujemy się ponad 514 tys. razy – z dokumentów i funkcji aplikacji korzystamy coraz częściej, nie jest to tylko aplikacja ściągnięta na telefon. Widać, że była potrzebna i jest duże zainteresowanie załatwianiem online spraw urzędowych. Szeroka kampania reklamowa, którą mogliście śledzić w telewizji, radio i sieci z pewnością przyczyniła się do upowszechnienia mObywatela.

 

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Skip to content