W miniony piątek, 22 września, podczas specjalnej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta podsumowano 10. edycję Budżetu Obywatelskiego. Częstochowianie raz kolejny przedstawili władzom, które projekty ich zdaniem są najistotniejsze w realizacji przyszłorocznego budżetu.

O wynikach mówi Agata Wierna, kierowniczka częstochowskiego Referatu Dialogu i Praw Człowieka UM: – Do realizacji wybraliśmy w tym roku 140 projektów zadań, 5 ogólnomiejskich i 135 dzielnicowych. Na pierwszym miejscu jest pomoc dla zwierząt przebywających w częstochowskich schroniskach. Mieszkańcy jak co roku decydują się na wsparcie naszych braci mniejszych. Pokazuje to tylko, że jesteśmy empatyczni, zależy nam na zwierzakach i bardzo dużo wniosków w tym roku przeszło dzielnicowo dotyczących sterylizacji i kastracji zwierząt wolno żyjących, czyli dbamy nie tylko o te zwierzaki, które są nasze, ale też o te, które są wolno i dziko żyjące.

Co w takim razie zajęło miejsce drugie oraz trzecie? Jak się okazuje, częstochowianie poza pomocą zwierzętom uwielbiają także… czytać książki! – Drugie i trzecie miejsce, to zakup książek dla biblioteki w Śródmieściu. I to też jest niesamowite, że mieszkańcy i mieszkanki bardzo dużo czytają i ogromną wagę przewiązują do naszych bibliotek. Są dla nich one bardzo ważne, ponieważ w sumie przeszło 16 projektów w całym mieście dotyczących bibliotek. I są to różne projekty, bo jest to zakup książek i różnego rodzaju wyposażenia, ale też spotkania autorskie z różnymi pisarzami albo jakieś wydarzenia organizowane w bibliotekach. To pokazuje, że te biblioteki rzeczywiście są takim centrum życia w naszym mieście i że one są bardzo ważne.

Głosowanie w 10. edycji Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie odbyło się między 7 a 21 września. W całości odbywało się na przeznaczonej do tego platformie online. W tym roku można było wybierać spośród 519 zgłoszonych projektów zadań. W głosowaniu wzięło udział ponad 24 tys. osób, które zdecydowały o tym, że w przyszłym roku zostaną zrealizowane 5 ogólnomiejskich projektów i 135 dzielnicowych.

Skip to content