Źródło fot.: ZUS

W Polsce rodzice i opiekunowie złożyli ponad 4,6 mln wniosków o świadczenie wychowawcze „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy. W województwie śląskim złożono ponad 524 tys. takich wniosków.

Od 1 stycznia 2024 roku kwota świadczenia wychowawczego dla wszystkich uprawnionych zostanie podniesiona z 500 zł do 800 zł.

– ZUS podniesie wysokość świadczenia z urzędu bez potrzeby składania nowego wniosku. Po 1 stycznia 2024 roku rodzice i opiekunowie otrzymają wypłaty w nowej wysokości. Zostaną o tym poinformowani na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wszystkie inne zasady funkcjonowania programu pozostaną bez zmian. Świadczenie w nowej kwocie będzie wypłacane na bieżąco aż do maja 2024 roku. Z kolei od 1 lutego 2024 roku zostanie otwarty nabór wniosków o świadczenie wychowawcze na kolejny okres, trwający od 1 czerwca 2024 roku do 31 maja 2025 roku – poinformował Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Wnioski o świadczenie można składać jedynie drogą elektroniczną – na Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia albo w bankowości elektronicznej. Wnioski można złożyć również za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS.

– Przypominamy o prawidłowym wypełnieniu wniosku. Rodzice popełniają błędy, wpisując nieprawidłowy numer PESEL dziecka lub składając kilka wniosków na to samo dziecko. Takie sytuacje powodują wydłużenie terminu wypłaty świadczenia. Jeżeli dany rodzic nie poprawi wniosku w ciągu 14 dni, to ZUS go nie rozpatrzy – dodał rzecznik.

W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze składaniem wniosków można skorzystać z infolinii ZUS pod numerem telefonu (22) 560-16-00 lub za mailowo pod adresem cot@zus.pl. Na pytania rodziców odpowiedzą pracownicy ZUS w każdej placówce. Można również skorzystać z e-wizyty ZUS, czyli zdalnej wideorozmowy na smartfonie, tablecie lub laptopie z ekspertem Zakładu.
E-wizyta możliwa jest także w języku migowym.

BNO
Źródło: ZUS.pl

Skip to content