W Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Wandy Półtawskiej – bliskiej współpracowniczki i przyjaciółki Jana Pawła II, harcerki, więźniarki niemieckiego obozu Ravensbrück, lekarki, specjalistki w dziedzinie psychiatrii, wykładowczyni akademickiej, damy Orderu Orła Białego. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz kościelnych i państwowych, na czele z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Śp. Wandę Półtawską pożegnał także minister Przemysław Czarnek.

Wanda Półtawska – świadek historii, obrończyni życia, wielka patriotka

Wanda Półtawska była lekarką, doktorem nauk medycznych oraz specjalistką w dziedzinie psychiatrii. Prowadziła działalność na rzecz rodziny, obrony życia oraz wartości chrześcijańskich. Blisko współpracowała z Janem Pawłem II.

Urodziła się 2 listopada 1921 roku w Lublinie. W szkole średniej angażowała się w harcerstwo, a w pierwszych dniach okupacji włączyła się w działalność konspiracyjną. 17 lutego 1941 roku została aresztowana, a po siedmiu miesiącach przewieziona do obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück. Była jedną z kilkudziesięciu Polek poddanych pseudomedycznym eksperymentom.

Po wojnie ukończyła medycynę i psychologię. Podejmowała wiele aktywności społecznych – pracowała m.in. w poradni dla trudnej młodzieży oraz w poradni rodzinnej przy krakowskiej kurii. Współtworzyła Instytut Teologii Rodziny przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie), którym kierowała przez 33 lata. Była również członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny i Papieskiej Akademii Życia.

Została odznaczona m.in. papieskim medalem „Pro Ecclesia et Pontificie” oraz Orderem Orła Białego. Pośmiertnie uhonorowana również medalem „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”.

Wanda Półtawska zmarła w nocy z 24 na 25 października w Krakowie. 2 listopada skończyłaby 102 lata. Spocznie na cmentarzu parafialnym na Salwatorze.

 

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Skip to content