Częstochowskie święto seniorów organizowane jest już od kilku lat. Zazwyczaj odbywało się ono w okresie jesiennym. Tym razem jednak zaplanowano “Senioralia” również wczesną wiosną. W środę, 3 kwietnia wydarzenie rozpoczęło się dniem rekreacyjnym, podczas, którego miał miejsce pokaz zumby, wspólna gimnastyka, prezentacja stoisk organizacji działających na rzecz seniorów, a także poczęstunek. Wstęp na środowe wydarzenie był wolny.

Paweł Musiał, dyrektor Miejskiego Domu Kultury oraz organizator Senioraliów podkreśla, że wydarzenie od zawsze cieszyło się bardzo dużą popularnością wśród częstochowskich seniorów:
– Pamiętam jak, już wiele lat temu, zrobiliśmy pierwsze Senioralia. Były one na Hali Polonia. I powiem szczerze, że bilety sprzedały się w ciągu półtorej godziny, co było dla nas bardzo dużym zaskoczeniem. Przypomnę, że tam mieści się około dwóch tysięcy osób. Już od kolejnego roku postanowiliśmy, że musimy tego typu imprezy robić w większym obiekcie, czyli pomyśleliśmy oczywiście o naszej Hali Sportowej Częstochowa. I prawda jest taka, że one się naprawdę cieszą bardzo dużą popularnością. Tutaj już ta impreza przewidziana jest na 5 tysięcy osób, przy czym z każdym rokiem są one coraz bardziej popularne. Widzimy, że jest to też strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o imprezy dla naszych Częstochowskich seniorów. Wydaje mi się, że wynika to również z tego, że nasi seniorzy są coraz bardziej aktywni. Z drugiej strony też wiemy, że każde społeczeństwo w każdym mieście Polsce też się starzeje, także tak naprawdę chyba to również jest jednym z tych czynników, że ta popularność jest bardzo duża.

Zapytaliśmy seniorów, którzy brali udział w środowym wydarzeniu, jak oceniają imprezę:
– Ja uważam, że to jest bardzo przyjemna impreza, która tak może troszeczkę zintegruje starsze osoby. Mamy możliwość po prostu skorzystania oraz duchowego przeżycia tych dni. Ja reprezentuję hospicjum Dar Serca. Też mamy wystawione swoje stoisko i zawsze, już kilka lat z rzędu, odkąd jest organizowana ta impreza, tu jesteśmy.
– Bardzo sympatycznie jest, tylko brakuje Urzędu Skarbowego. Powinien być przedstawicielem Urzędu Skarbowego ze względu na to, że my mamy jakieś tam zwroty podatków nie wiemy jak to zrobić.
– Przynajmniej z racji wieku jestem zobowiązany, żeby mi się podobały. Choć mentalnie jestem troszkę młodszy. Ale jest w porządku, ja znam trochę tych ludzi, biorę udział czasami w tych tzw. eventach. Jest to potrzebne Częstochowa jest starym miastem, bo tutaj młodzież ucieka. Starzejemy się w bardzo dramatyczny sposób, ja to obserwuję, po ilości uniwersytetów trzeciego wieku. I tam się trudno nawet dostać, miasto według mnie jest w bardzo złej sytuacji demograficznej. Szanuję to, co tu robią ci wszyscy aktywiści.

Dzień koncertowy odbędzie się w piątek, 5 kwietnia. Paweł Musiał zdradził, jakie atrakcje będą czekały na uczestników:
– Natomiast kolejnym dniem, tutaj akurat jest przerwa dwudniowa, czyli 5 kwietnia, zapraszamy na część artystyczną. Odbędzie się ona o godzinie 18:00, przy czym bramy do hali, otworzymy nieco wcześniej. Miejsce oczywiście to samo, co w latach ubiegłych, czyli Hala Sportowa Częstochowa. I zapraszamy na szereg występów, szereg koncertów. Zaczniemy od koncertu Pana Andrzeja Rybińskiego. Następnie zapraszamy na koncert zespołu Grube Ryby, który wystąpi charytatywnie wraz z orkiestrą i chórem Filharmonii Częstochowskiej, czyli tu będzie naprawdę bardzo, bardzo duża ilość muzyków, a także wykonawców. I na zakończenie serdecznie zapraszam na koncert zespołu Skaldowie. zespół znany chyba wszystkim seniorom. Zakończenie imprezy przewidujemy około godziny 23.00 i również tradycyjnie, jak to było w latach ubiegłych, będzie to potańcówka przy muzyce, którą będzie puszczał DJ i wówczas wszyscy seniorzy będą mogli się jeszcze na koniec poruszać.

Piątkowa impreza będzie biletowana. Częstochowscy seniorzy mogą liczyć na tańsze wejściówki niż pozostali chętni.Senioralia rozpoczęte!

Skip to content