Rozwój stosunków dwustronnych z Azerbejdżanem w sektorze rolnictwa i handlu rolno-spożywczego był tematem poniedziałkowego (6.11) spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa z delegacją wysokiego szczebla Republiki Azerbejdżanu.

Delegacji przewodniczył Shahmar Movsumov, asystent Prezydenta Republiki Azerbejdżanu, szef Departamentu Spraw Gospodarczych i Innowacyjnej Polityki Rozwoju Administracji prezydenta Republiki Azerbejdżanu. Członkami delegacji byli również minister rolnictwa Azerbejdżanu Majnun Mammadov i jego zastępca Ilhama Gadimova.

Stanowisko strony polskiej

Minister Robert Telus zadeklarował, że Polska jest zainteresowana rozwojem stosunków dwustronnych z Azerbejdżanem w sektorze rolnictwa i handlu rolno-spożywczego. Poinformował także, że Polska popiera wszelkie działania mające na celu doprowadzenie do trwałego pokoju między Azerbejdżanem i Armenią.

Rozmówcy zgodzili się, że współpraca polsko-azerbejdżańska w sprawach rolnych dobrze się rozwija, ale potrzebne jest lepsze wykorzystanie potencjału wzajemnych relacji, zarówno na poziomie administracji, jak i biznesu. Zdaniem szefa MRiRW w celu dynamizacji tej współpracy należy dążyć do efektywnego wdrażania zapisów memorandum o współpracy w dziedzinie rolnictwa między Polską i Azerbejdżanem podpisanego w maju 2019 r. Minister Telus wskazał, że dobrym forum do wymiany poglądów i identyfikacji kierunków współpracy jest polsko-azerbejdżańska komisja międzyrządowa ds. współpracy gospodarczej, w posiedzeniu której uczestniczyli w 2023 r. przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Stanowisko delegacji Azerbejdżanu

Delegacja Azerbejdżanu wyraziła przede wszystkim zainteresowanie polskimi doświadczeniami i rozwiązaniami związanymi z systemem gospodarowania ziemią. W tym kontekście minister Telus podkreślił, że zgodnie z Konstytucją RP podstawą ustroju rolnego w Polsce jest gospodarstwo rodzinne. Dodał, że gospodarstwa te wytwarzają produkty wysokiej jakości, które znajdują nabywców na całym świecie. Świadczą o tym świetne wyniki eksportu rolnego ogółem (ponad 47,6 mld EUR w 2022 r.). Korzystając z okazji, szef polskiego resortu rolnictwa wspomniał, że polskie firmy z sektora rolno-spożywczego są zainteresowane zwiększaniem eksportu na rynek Azerbejdżanu.

Proponowane działania

Minister rolnictwa Azerbejdżanu przedstawił inicjatywy, które mogłyby przyczynić się do zacieśnienia współpracy dwustronnej w kwestiach rolnych: działania na rzecz zwiększenia wzajemnej wymiany handlowej, współpracę w obszarze edukacji, tworzenie spółek joint venture oraz wspólne działania w zakresie pszczelarstwa, hodowli bydła i przetwórstwa mleka.

Minister Telus wyraził zainteresowanie przedstawionymi pomysłami. Zachęcił partnerów z Azerbejdżanu do współpracy z KOWR, który jako agenda rządowa wspierająca rozwój eksportu rolnego może ułatwiać kontakty między przedsiębiorcami z naszych krajów.

Wymiana handlowa z Azerbejdżanem

W pierwszych 8 miesiącach 2023 r. eksport rolny do Azerbejdżanu wyniósł niespełna 16,8 mln EUR (to wzrost o ok. 70 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2022 r.). Głównymi eksportowanymi towarami były: przetwory spożywcze, czekolada i inne przetwory spożywcze zawierające kakao, pozostałe warzywa przetworzone lub zakonserwowane, warzywa mrożone, bydło żywe, ekstrakt słodowy i przetwory spożywcze z mąki.

Skip to content