Spotkanie z wiceministrem Marcinem Romanowskim w siedzibie Stowarzyszenia Agape

Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym AGAPE to organizacja prywatna, która niesie wszelką pomoc i wsparcie osobom doświadczającym przemocy. Zapobiega uzależnieniom i pomaga uzależnionym. Przywraca też społeczeństwu, osoby wykluczone, dając im kompleksową i profesjonalna pomoc w zakresie prawnym, terapeutycznym oraz medycznym.

Zespół Stowarzyszenia współpracuje z licznym gronem specjalistów, którzy w ramach diagnozy konkretnej osoby wymieniają się informacjami i kierują osobę do konkretnej pomocy prawnej czy zawodowej. W ramach działalności Stowarzyszenia organizowane są liczne warsztaty np. treningi edukacyjno-psychologiczne. Prowadzone są też ośrodki dla osób pokrzywdzonych przestępstwem.

W czwartek, 30 marca w siedzibie Stowarzyszenia, które znajduje się w Lublinie, odbyło się spotkanie z wiceministrem sprawiedliwości Marcinem Romanowskim i członkami instytucji. Uzasadnienie tych konferencji i wzajemnej interakcji podał Wiceminister:

-Dla ministerstwa sprawiedliwości ważne są te dwa dwutorowe działania: z jednej strony większa sprawczość Państwa wobec przestępców,  a z drugiej strony  wsparcie dla osób dotkniętych przemocą domową. Teraz mamy drugi wieloletni program, który trwa 4 lata i widać naprawdę efekty. Rozmawiając z paniami dotkniętymi przemocą, widzimy potrzebę, aby ta grupa była również po południu.  Najważniejsze jest to, że w tych miejscach są ludzie, którzy są profesjonalistami i mają to serce, aby być otwartym na drugiego człowieka. Dziś dużo rozmawialiśmy o pomocy instytucjonalnej, a zwłaszcza  o roli osoby pierwszego kontaktu, która kontaktuje osobę doświadczającą przemocy z prawnikami, psychologami  służbą zdrowia.

Do instytucji wpływa sporo zgłoszeń, a kluczową rolę odgrywają tutaj osoby pierwszego kontaktu, mówiła Urszula Paździor z Zarządu Stowarzyszenia AGAPE:

-W ośrodku zatrudniamy około 40 osób, z większością współpracujemy 10 lat, także znamy się bardzo dobrze. Borykamy się z takimi problemami jak nieobecność klientów a ta ostatnia umowa sprawiła, że mamy wszystkie miejsca zajęte w 100%. Pracujemy od rana do wieczora. Na pewno kluczową rolą jest pierwszy kontakt,  zapisy do wszystkich filii prowadzimy centralnie. Prowadzimy zapisy online, także mamy masę klientów oraz  posiadamy bazę danych, którzy trafili do ośrodka. W tej chwili mamy około 14 tys. zarejestrowanych osób.

Często zgłaszają się kobiety współuzależnione od alkoholu, w sytuacji ogromnej bezradności życiowej. Brakuje im sił, by zawalczyć o swoją godność, życie swoje i dzieci. Dopiero dramatyczna sytuacja zmusza ofiary do szukania wsparcia. Jedna z uczestniczek spotkania opowiedziała o swoim doświadczeniu wychodzenia z przemocy:

-Skorzystałam z pomocy AGAPE w 2014 roku, najpierw była to pomoc prawnika, a potem trafiłam na grupę. Pani psycholog mówiła, że w związku gdzie ma miejsce przemoc, dochodzą też inne współuzależnienia np. alkohol. W pewnym momencie człowiek bez pomocy specjalistów przestaje sobie radzić. Osoba taka przestaje ufać samej sobie.  Osobiście siedziałam latami w takim związku, wiec wiadomo było, że trudniej będzie z tego wyjść. Latami słyszałam, że gdybym partnerowi nie pozwoliła się tak zachowywać, to by tego nie zrobił. Trafiając tutaj, dostałam siłę, by się takiemu  zachowaniu przeciwstawić.

Instytucja posiada ośrodki w Puławach, Dęblinie, Kraśniku, Bychawie, Opolu, Świdniku oraz Łęcznej.

Skip to content