Fot. Radio Fiat/Natanael Brewczyński
Dobiegł końca trzeci i ostatni dzień wizyty w Parlamencie Europejskim, zorganizowanej na zaproszenie europoseł Jadwigi Wiśniewskiej. Wycieczka była jedną z nagród dla laureatów konkursów historycznych, organizowanych lub patronowanych przez Poseł do Parlamentu Europejskiego.
W ciągu trzech dni 72 osoby z Częstochowy i innych regionów województwa śląskiego odwiedziły najciekawsze miejsca w Brukseli. Podsumowaniem pobytu było zwiedzanie Parlamentu Europejskiego w obecności Jadwigi Wiśniewskiej.
– Parlament to ważne miejsce, w którym są podejmowane rozmowy i decyzje na temat wszystkiego, co nas dotyczy, zarówno na poziomie indywidualnym, lokalnym, krajowym, jak i międzynarodowym. To właśnie dlatego staramy się zapraszać do tego miejsca młodych i mądrych ludzi, którzy interesują się światem oraz tym, skąd pochodzą – tłumaczyła europoseł Jadwiga Wiśniewska i dodała: – Moi goście przyjechali z różnych części województwa śląskiego, od Istebnej, aż po Truskolasy, Katowice, Częstochowę, Bytom czy Siemianowice Śląskie. To spotkanie jest okazją do integracji i poznawania się tej wspaniałej młodzieży, najlepszej z najlepszych. To ludzie, którym się chce zdobywać świat wiedzą, nauką, są wytrwali i samodzielnie podejmują trudne tematy. Ich wytrwałość, jeśli chodzi o dochodzenie i utrwalanie prawdy o zbrodni katyńskiej, czy o żołnierzach wyklętych, jest dziedzictwem, które wynoszą ze sobą. W taki właśnie sposób buduje się swój kod kulturowy. Ci, którzy znają prawdziwą historię naszych przodków, nigdy nie pozwolą się zmanipulować, bo wiedzą, że o prawdę trzeba zabiegać i należy ją pielęgnować.
Dotychczas na zaproszenie Jadwigi Wiśniewskiej Parlament Europejski odwiedziło łącznie 912 zwycięzców w kilkunastu edycjach konkursów. Europoseł dodała, że Parlament jest miejscem, który ma w sobie ogromny potencjał, jednak w obliczu współczesnych czasów i decyzji, wydaje się być instytucją zagubioną.
– Unia Europejska to dobry projekt, o ile jest ugruntowana na tych wartościach, które przyświecały jej ojcom-założycielom, będących współcześnie kandydatami na ołtarze. Niestety, współczesna Unia bardzo ostro odcina się od swoich pierwotnych wartości. Dąży się do powstania super państwa, a przecież ta wspólnota może być silna siłą państw członkowskich. Chcemy Unii Europejskiej Ojczyzn, a nie Unii Europejskiej bez Ojczyzn. Chcemy Wspólnoty wartości, a nie Wspólnoty bez wartości. Mam nadzieję, że nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego dadzą taki rozkład sił, aby Unia mogła wrócić i być budowana na najcenniejszych wartościach – dodała Jadwiga Wiśniewska.
W ciągu trzech dni młodzież pod opieką rodziców i nauczycieli zwiedziła wiele ciekawych miejsc w Brukseli. Na mapie pieszych wędrówek znalazły się m.in. Atomium, katedra św. Michała i św. Guduli, Pałac Królewski, dawny dom towarowy Old England, a także Ogród Sztuk Pięknych. Uczestnicy udali się również na Grand Place z monumentalnym, gotyckim ratuszem z XV wieku. Odwiedzono również Dom Króla. Wyjazd był szczególnym doświadczeniem dla młodzieży w poznawaniu nowych miejsc i kultur.
– Jestem tutaj z Mają Krzysztoń, laureatką drugiego miejsca w konkursie “Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”. Uważam, że w dzisiejszych czasach trzeba zapoznać młodego Europejczyka z instytucją Unii Europejskiej. Stwarza to szansę na poznanie historii, kultury, ciekawych wydarzeń i historii – zauważyła Anna Zarzycka-Tomalska ze Szkoły Podstawowej im. Jarosława Dąbrowskiego w Zrębicach.
Wśród osób, które wygrały wizytę w Brukseli, był m.in. Krzysztof Doleżych ze szkoły Podstawowej w Bargłówce, który zaprezentował pozostałym uczestnikom wiersz w śląskiej gwarze.
Ostatni dzień pobytu w Brukseli to zwiedzanie Parlamentarium, które pozwala poznać stolicę Europy z bliska. Zwiedzający mogli przyjrzeć się codziennej pracy posłów, zapoznać się z historią integracji europejskiej, czy odkryć wielojęzyczne dziedzictwo Europy. Harmonogram ostatniego dnia wizyty przewidział też prelekcję dotyczącą Parlamentu Europejskiego, wizytę w Galerii Plenarnej oraz spotkanie z europoseł oraz wspólny lunch. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie zabytkowego centrum Brukseli.
BNO
Galeria: Radio Fiat/Natanael Brewczyński