Uroczysta Msza św. z okazji 100-lecia istnienia Legionu Maryi była sprawowana w kościele św. Józefa w Częstochowie. Dziękczynnej Eucharystii w niedzielę 24 października przewodniczył bp senior Antoni Długosz.

Jak powiedział duchowny, charyzmatem Legionu Maryi jest przede wszystkim prowadzenie ewangelizacji misyjnej wśród mieszkańców swojej parafii, szczególnie tych najbardziej potrzebujących.

– To charyzmat, który nigdy się nie starzeje. Legion Maryi przekreśla mit, że Kościół stanowią tylko kapłani, tacy jak księża, biskupi oraz papież. Pamiętajmy jednak, że dzięki Sakramentowi Chrztu Świętego wszyscy jesteśmy kapłanami Jezusa i Kościołem Jezusa. Osoby, które są w szeregach Legionu, głoszą Ewangelię oraz opiekują się chorymi i potrzebującymi – mówił bp Antoni Długosz.

Frank Duff, założyciel Legionu Maryi powiedział, że Ewangelię Jezusa najpiękniej realizuje jego niepokalana Matka. Ten charyzmat podczas swojego pontyfikatu szczególnie mocno podkreślał papież Jan Paweł II, o czym przypomniał w homilii bp Antonii Długosz.

– […] Jego biskupie i papieskie wezwanie „Cały Twój Maryjo” mówi o więzi dziecka z matką. Papież Polak poważnie potraktował testament Pana Jezusa, który przed swoją śmiercią na krzyżu nie myślał o sobie, ale widząc Maryję, wskazywał nam na nią i mówi: „niech Ona będzie waszą matką” […] – głosił bp Antonii Długosz.

Legion Maryi jest stowarzyszeniem ludzi świeckich, których celem jest głoszenie chwały Bożej oraz dążenie do osobistej świętości poprzez modlitwę i pracę apostolską.

– Celem Legionu jest uświęcenie siebie oraz innych poprzez naszą ewangelizacyjną pracę. Gdy nie było pandemii, chodziliśmy z naszą posługą do wielu uciemiężonych miejsc, m.in. więzień czy Domów Opieki Społecznej. Chodzimy do miejsc, w których modlimy się razem z przebywającymi tam osobami lub przy nich. Naszą misją jest także wychodzenie do ludzi na ulicy, rozmowa z nimi i propagowanie Maryi – tłumaczyła Barbara Wróż, skarbnik w Radzie Wyższej Legionu Maryi Diecezji Częstochowskiej.

Najmniejszą jednostką Legionu Maryi jest grupa parafialna, zwana prezydium, licząca od kilku do kilkunastu osób. Każda grupa ma kierownika duchowego – opiekuna z ramienia ks. proboszcza oraz czteroosobowy zarząd. Każda grupa odbywa cotygodniowe spotkania formacyjno-modlitewne, a każdy członek grupy (tzw. legionista aktywny) ma obowiązek uczestniczenia w zebraniu oraz podejmowania czynnej ewangelizacji.

BNO

 

Skip to content