W sobotę 10 września na Jasną Górę po raz 41. pielgrzymowali członkowie Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Uroczysta Eucharystia została odprawiona tradycyjnie w Dolinie Miłosierdzia. Zgodnie z szacunkami przed oblicze Matki Bożej Częstochowskiej mogło stawić się kilkuset pątników!

Więcej o tegorocznej pielgrzymce mówi ks. phm (podharcmistrz), Karol Dramas, kapelan Pielgrzymki Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej na Jasna Górę: – To jest nasze takie coroczne wydarzenie, w tej chwili w 41. pielgrzymce Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej na Jasną Górę uczestniczą harcerze z całej Polski. Zarejestrowanych jest 1200 uczestników, zuchów, harcerzy, instruktorów, czyli właściwie z każdego poziomu wiekowego osób zaangażowanego w harcerstwie. Gromadzimy się jak zwykle u Matki Bożej, choć Eucharystię odprawiamy w Dolinie Miłosierdzia ze względu na ilość osób, którą gromadzą nasze spotkania. Tegorocznym hasłem naszego spotkania jest fragment hymnu “Ciebie Boże uwielbiamy”, dokładnie słowa “Tobie Panie zaufałem”. Postacią, która ma nam pomóc zrozumieć to hasło, jest nasz patron, błogosławiony Stefan Wincenty Frelichowski, ksiądz, męczennik, który zmarł w obozie koncentracyjnym w Dachau, oddając swoje życie posłudze ludziom chorym na tyfus.

Jak zapewnia kapelan, pielgrzymka nie byłaby możliwa gdyby nie ofiarna pomoc harcerzy z Białej Służby, czyli służby porządkowej, informacyjnej i medycznej, o której więcej mówi ks. Dramas: – Biała Służba to jest taka tradycja harcerska, która zapoczątkowana została jeszcze za czasów harcerstwa niepokornego, w kontekście pielgrzymek Jana Pawła II do Polski, gdzie harcerze nawet wbrew woli swoich zwierzchników przybywali, starali się na miarę swoich sił i możliwości pełnić służbę przy Ojcu Świętym. Czasami jest to pomoc drobna, jak rozdawanie butelek z wodą. Czasami ratowane jest czyjeś życie, dzięki harcerskiemu ochotniczemu pogotowiu.

Związek Harcerstwa Polskiego to największa polska organizacja harcerska. Powstała podczas zjazdu w dniach 1–2 listopada 1918 roku, z połączenia wszystkich wcześniej działających organizacji harcerskich i skautowych. Jest wychowawczym, patriotycznym, dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem, otwartym dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie.

41. pielgrzymka ZHR na Jasną Górę

Skip to content