Fot. Radio Fiat

24 grudnia 1223 roku, św. Franciszek z Asyżu w grocie we włoskim mieście Greccio przygotował pierwszą w historii żywą szopkę. W tym roku minęło okrągłe 800 lat od tego wydarzenia. Św. Franciszek po powrocie z Ziemi Świętej chciał odtworzyć narodziny Jezusa w małej górskiej miejscowości, która przypominała mu Betlejem.

– Św. Franciszek był w Ziemi Świętej z wyprawą krzyżową w 1219 roku, jednak do Betlejem nie dotarł. Musiał wracać do Italii, bo zakon się bardzo rozrastał. W Ziemi Świętej zostali już pierwsi zakonnicy. Św. Franciszek bardzo ukochał Ziemię Świętą, ukochał Dzieciątko Jezus i miał w myślach pragnienie, aby urządzić przyszłości Boże Narodzenie na ziemi włoskiej – mówił o. Gerwazy z Klasztoru i Parafii św. Jana Dukli w Częstochowie.

Pierwsze święto betlejemskiego Żłóbka zainicjowane przez św. Franciszka z Asyżu miało upamiętnić narodziny Zbawiciela oraz przekazywać przyszłym pokoleniom prawdę o Bożym Narodzeniu.

– Pierwsza szopka była trochę spontaniczna, urządzona przez św. Franciszka, ale z wielką miłością i pieczołowitością. Kiedy przygotowano Żłóbek, siano, woła i osiołka, kapłan przy ołtarzu sprawował Najświętszą Ofiarę – dodał o. Gerwazy.

Z okazji 800. rocznicy powstania szkopki w Greccio, papież Franciszek wydał specjalny dekret, który pozwala uzyskać odpust zupełny. Uzyskamy go, adorując Żłóbek w kościołach franciszkańskich od 8 grudnia do 2 lutego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii szopek bożonarodzeniowych w Częstochowie.

BNO

Skip to content