„Wierzę w Kościół Chrystusowy” to hasło 9. Forum Charyzmatycznego archidiecezji częstochowskiej, które miało miejsce w sobotę, 28 października w jasnogórskim sanktuarium. To czas dziękczynienia za 40 lat istnienia Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji.

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. w Bazylice, której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski:

– To są lata 80., kiedy rzeczywistość tutaj zaistniała. Z Ducha Świętego, z pewnością, to były konkretne osoby i konkretne małe wspólnoty. I dzisiaj to samo doświadczamy, kiedy nasze kościoły troszeczkę pustoszeją, zwłaszcza z ludzi młodych i dzieci. Ufam, że powiew Ducha Świętego będzie kolejnym etapem wzrastania w wierze. Modlę się o to, tak mówiąc słowami ojca św. Jana Pawła II, że Ducha nie gaście, ale Bogu dziękujcie za wszystko. W każdym waszym położeniu dziękujcie Bogu. I teraz, kiedy jesteśmy na kolejnym etapie zmagań o Prawdę, o rzeczywistość, o niepodległość, również i suwerenność narodu, a tym samym również swoje miejsce, to tym bardziej bez pomocy Ducha Świętego jest to niemożliwe.

Podczas homilii Metropolita Częstochowski zwrócił uwagę na to, że coraz bardziej zatapiamy się w swoim własnym ego, zapominając o Tym, który nas stworzył. Coraz usilniej staramy się żyć bez Boga:

– To jest nasze nieustanne zadanie, żeby przekraczać siebie, ale w łasce Boga, a nie we własnych planach, projektach i pragnieniach. Jak poucza nas Kościół w Konstytucji Duszpasterskiej Gaudium et Spes „Człowiek jest bowiem w świecie jedynym stworzeniem, którego Bóg chciał dla Niego samego”.

Kaznodzieja wymienił także inne problemy współczesnego człowieka. Jednak jak zauważył, rozwiązanie ich jest proste – wystarczy kroczyć za Jezusem, Jego Słowem i sakramentami, które nam zostawił:

– Jakżeż to jest dzisiaj bardzo trudne zadanie. Być razem w Kościele. Być Kościołem budowanym na fundamencie, którym jest Jezus Chrystus. A to zadanie spełniamy również w czasie tej Eucharystii, która jest najpiękniejszą formą zjednoczenia człowieka z Bogiem i ludzi pomiędzy sobą.

– My nie możemy żyć bez Eucharystii. – podkreślił abp Depo i dodał – To w tej tajemnicy wsłuchujemy się Słowa Boga ze źródeł starego i nowego testamentu oraz przyjmujemy ciało i krew Chrystusa dla życia wiecznego. Musimy zapamiętać i mówić wobec naszych braci, którzy stoją na poboczu. Jeśli nie będziecie spożywali ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie.

Spotkanie rozpoczęło się kilka godzin wcześniej, modlitwą uwielbienia w Sali Papieskiej. Następnie miała miejsce prelekcja pt. „Kościół wspólnotą międzypokoleniową, która przekazuje Ewangelię” wygłoszona przez ks. Artura Potrapeluka, przewodniczącego Krajowej Rady Koordynatorów Rady Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym:

– Świętujemy, cieszymy się z 40 lat katolickiej od nowy w Duchu Świętym, w tej diecezji, razem ze wspólnotami, które zgromadziły się w Auli Kordeckiego. Modliliśmy się, słuchaliśmy konferencji, słuchaliśmy tego, co Duch Święty mówi do nas, do Kościoła, do wspólnot. Tematami tego spotkania jest wiara charyzmatyczna i misja. Pan Bóg zaprasza nas też jako wspólnoty, jako Kościół do tego, aby głosić, że On jest, żyje i tą Dobrą Nowiną mamy dzielić ze światem.

Następnie o „Wierze charyzmatycznej potrzebnej do budowania żywej wspólnoty” mówił ks. Mateusz Kicka.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

Początki Odnowy w Polsce sięgają roku 1975, kiedy we wspólnotach oazowych obchodzony był rok Ducha Świętego i modlono się o Nową Pięćdziesiątnicę. Inicjatorem pierwszych wspólnot był śp. bp Bronisław Dembowski, który wykorzystał swoje doświadczenia przeżycia Odnowy w Stanach Zjednoczonych.

LN

Skip to content