Abp Depo: Drogie siostry, świadczycie, że Bóg jest prawdziwym bogactwem ludzkiego serca

Od 1924 roku są zgromadzeniem, w Polsce pojawiły się 11 lat później, na Jasnej Górze posługują od 1973 roku. Siostry Uczennice Boskiego Mistrza 10 lutego przeżywały jubileusz 100-lecia istnienia. Przed obliczem Matki Bożej w Kaplicy Cudownego Obrazu sprawowana była Msza św. w intencji jubilatek, której przewodniczył Metropolita Częstochowski.

Eucharystię koncelebrowali bp Artur Miziński, sekretarz KEP i biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec. Abp Wacław Depo podkreślił, że Siostry Uczennice Boskiego Mistrza łączy bardzo ważna dla świata misja:

– Można powiedzieć, że tutaj wpisują się w tzw. służbę liturgiczną. To co słyszymy w założeniu już z całego zgromadzenia, ich adoracje codzienne i nocne przed Najświętszym Sakramentem, wypraszające potrzebną łaskę dla Kościoła, wspólnot parafialnych i księży to są te konkretne obdarowania, które idą i od Boga, ale przechodzą przez serce człowieka. To są, tak jak to mówimy, podniesione ręce do góry, które nie ustają i to na zasadzie pewnej sztafety, że jedne odchodzą w znaczeniu nawet ze służby, już na drugą stronę życia, ale to podejmują inne i cieszymy się, że ich jest spora grupa zarówno w Polsce, jak i za granicą.

W homilii pasterz archidiecezji częstochowskiej przywołał postać założyciela zgromadzenia – bł. ks. Jakuba Albertione. Wyjaśnił również, jakie znaczenie mają jubileusze w Kościele Katolickim:

– Przyznajmy, że zdumiewa nas wszystkich wyznaczony cel ojca Alberione w stosunku do powołanego zgromadzenia, które trwa do dziś. To nieustanne trwanie na adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji nie tylko dzieła apostolstwa mediów społecznego komunikowania, ale i wszystkich kapłanów oraz ich wspólnot parafialnych. Trwając zaś przy Jezusie eucharystycznym, siostry Maryję, Matkę Chrystusa mają czcić jako Mistrzynię i Królową apostołów. Każdy jubileusz, jak przypomniał nam ojciec św. Jan Paweł II uświadamia nam, że żyjemy w czasie i że ten czas przemija, że trzeba respektować jego miary, gdyż każda z tych miar jest nasycona zbawczą obecnością Boga i Jego zbawczym działaniem w świecie. Dlatego też treścią obchodów każdego jubileuszu jest radość, dziękczynienie, przeproszenie i prośba. Każdy bowiem jubileusz jest przygotowany w dziejach Kościoła poprzez Opatrzność Bożą.

Metropolita Częstochowski zauważył, ze jubileusz zgromadzenia przypadł w tym samym roku, co zbliżająca się peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej:

– Ciesząc się dzisiaj przed obliczem Maryi wskazującej na Syna, tym jubileuszem, wpisanym już niemal na dwa miesiące w kolejne dzieło peregrynacji obrazu jasnogórskiej Matki po archidiecezji Częstochowskiej, chcemy w świetle czytań liturgicznych rozważyć wielkie tajemnice łaski przez pośrednictwo Maryi. Już w pierwszym czytaniu z księgi Mądrości Syracha słyszymy wezwanie do uwielbienia Boga, który wszędzie wielkich dzieł dokonuje, ale szczególnie za nasze wywyższenie już od łona Matki i obdarowanie łaską. Jeżeli nasz jubileusz ma być, jak zaznacza Syrach, czasem radosnego serca i pokoju za dni naszych, to trzeba nam ponownie i bardzo osobiście odkryć chrzest święty jako fundament życia chrześcijańskiego. Ową pierwszą konsekrację. To wdzięczne i radosne zadanie, zgodne ze słowami św. Pawła Apostoła z listu do Efezjan: „Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec naszego Pana Jezusa Chrystusa. W Nim wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów. W Nim mamy odkupienie przez krew Jego według bogactwa Jego łaski. W Nim również zostaliście naznaczeni pieczęcią Ducha Świętego, który czyni nas własnością Boga ku chwale Jego Majestatu”. Wierząc słowom apostoła, odkrywamy wciąż zaledwie fragment naszej tożsamości, dotykającej naszego ziemskiego życia. A cóż dopiero powiedzieć o przeznaczeniu do życia wiecznego w Bogu na zawsze.

– Drogie siostry, to poprzez dar wybrania na wzór Maryi oddajecie same siebie Chrystusowi za wolność i rozwój Kościoła – zaznaczył na zakończenie homilii kaznodzieja i dodał – Świadczycie, że Bóg jest prawdziwym bogactwem ludzkiego serca. Śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa są odpowiedzią serca i ciała, są odpowiedzią miłości na prowokację dzisiejszego świata i bałwochwalczy kult stworzenia, który żyjąc w ciele, żądny posiadania mamony i władzy, kariery, chce widzieć sposób przeżywania świata bez ostatecznego celu. Dlatego mamy dzisiaj prawo wołać za świętym Pawłem, który sam uczy nas przemiany życia łaską Boga. Niech sam Bóg całkowicie was uświęca, aby nienaruszony duch wasz, dusza i ciało, bez zarzutu zachowały się na przyjście Pana.

Obecnie ok. 1200 sióstr posługuje w 29 krajach świata. Wiele Uczennic Boskiego Mistrza modlitwą i różnorakimi posługami złączyło swoje życie z częstochowskim sanktuarium. S. Aleksandra Szyborska ze Zgromadzenia to współorganizatorka wydarzenia. Na co dzień posługuje poprzez pracę w Radiu Jasna Góra. Wyjaśniła, że jubileusz jest okazją wyrażenia wdzięczności Bogu za okazane łaski:

– Obchodzimy stulecie w całym świecie, natomiast w Polsce oczywiście też, bo tutaj jest nas prawie 100 sióstr, no i na Jasnej Górze, bo to jest taka nasza duchowa stolica Polski, ale też zgromadzenia. Tutaj od ponad 50 lat pracujemy, służymy. Prawie wszystkie bierzemy udział w dzisiejszym jubileuszu, to jasne. Chcemy być tutaj wszystkie, dziękować Panu Bogu. No i oczywiście bardzo wielu naszych współpracowników, rodzin, wszystkich przyjaciół, tych, którzy są związani z nami, czy apostolską, czy po prostu tak prywatnie. W tym jesteśmy w Kościele i w rodzinie Świętego Pawła.

Przełożona częstochowskich Uczennic Boskiego Mistrza, s. Maria Damaris Suchenia przybliżyła historię zakonu:

– Dokładnie 100 lat temu, czyli 10 lutego 1924 roku, zostało założone nasze zgromadzenie w północnych Włoszech przez błogosławionego księdza Jakuba Alberionego. W 1935 roku siostry przyjechały do Polski. No takie było założenie z założyciela, że chciałaby charyzmat sióstr uczennic był rozszerzony na całym świecie, więc siostry pierwsze już, kiedy tylko złożyły śluby, już jechały z misją po całym świecie. Także do Polski trafiłyśmy w 1935 roku. Potem wojna nas trochę rozproszyła i odnowienie zgromadzenia było w 1946. Ale praktycznie od 1935 jesteśmy w Polsce. Najważniejsze to jest posługa Eucharystii. Właściwie z niej się zrodziłyśmy już z tego pierwszego doświadczenia naszego założyciela, który w 16 roku życia doświadczył spotkania z Jezusem Eucharystycznym i dokładnie było to na przełomie wieków XIX i XX, w tym czasie takim jubileuszowym, kiedy była ta granica pomiędzy wiekami. I wtedy z tego doświadczenia eucharystycznego złożyło się pragnienie w ogóle osób zakonnych. Generalnie jesteśmy częścią wielkiej rodziny św. Pawła, 10 zgromadzeń tworzących tę rodzinę.

Jednym z punktów obchodów jubileuszu była celebracja Nieszporów, wykonanych według melodii do Liturgii Godzin, skomponowanych przez Siostry Uczennice Boskiego Mistrza. Nieszpory zwieńczone zostały przez przygotowane specjalnie na 100-lecie misterium o charyzmacie zgromadzenia, zatytułowane „Ziarno w ziemi”.

10 lutego został również zaprezentowany znaczek Poczty Polskiej, upamiętniający jubileusz. Podczas uroczystego odsłonięcia znaczka obecni byli: przeor klasztoru jasnogórskiego o. Samuel Pacholski, bp Artur Miziński, sekretarz KEP, biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec oraz Wiesław Włodek – wiceprezes Poczty Polskiej.

Skip to content