Abp Depo: Maryja jako pierwsza uczestniczyła w tajemnicy zwycięskiej miłości Jezusa

15 sierpnia to uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, inaczej określana Świętem Matki Bożej Zielnej. W tym dniu, zgodnie z tradycją, przynosi się do Kościoła bukiety składające się z rozmaitych ziół, zbóż i kwiatów.

– W uroczystość Wzniebowzięcia Matki Bożej wpisana jest taka tradycja Kościoła, sięgająca czasów poapostolskich, że św. Tomasz spóźnił się na sprawę odejścia Matki Bożej. Poprosił, by mógł się z Nią pożegnać. – tłumaczył tradycję, związaną ze świętem 15 sierpnia Metropolita Częstochowski – Kiedy otwarto sarkofag, okazało się, że tam nie ma ciała, ale są same kwiaty i zioła. Ta tradycja pokazuje, że te pierwsze płody ziemi są związane z życiem wiecznym. Poeta ks. Jan Twardowski powiedział, że to nie śmierć ją zabrała, a miłość. Ta tradycja jest swego rodzaju wołaniem o nasze życie wieczne u Boga.

Tego dnia na Jasnej Górze odprawiona została Msza św. o godz. 19. Abp Wacław Depo podczas homilii podkreślił, że Matka Boża jako pierwsza stała się świadkiem i uczestnikiem procesu odkupywania człowieka z grzechu pierworodnego:

– Maryja jest pierwszą, która uczestniczy w tajemnicy zwycięskiej miłości zmartwychwstałego Pana. Pełne zwycięstwo zostanie osiągnięte wówczas, gdy zostanie pokonany ostatni wróg, czyli śmierć, jako konsekwencja odejścia człowieka od Boga. Chrystus swoim zmartwychwstaniem przerwał tę tragiczną passę oddzielenia człowieka i świata od Boga, nadając nowy kierunek ku pełni życia.

Abp Depo zauważył, że współczesny świat dąży do wymazania Boga z życia człowieka, wpuszczając go tym samym w sidła grzechu. Obecnie Bóg jest coraz częściej błędnie uważany za przeszkodę w drodze do osiągnięcia pełni wolności. Błędnie, bowiem bez Niego człowiek przestaje być wolny:

– W świecie, który współtworzymy, próbuje się nam zmienić sposób myślenia, co do godności człowieka, powołania i jego misji do życia wiecznego. I w imię czego? W imię rzekomej wolności od wszystkiego, w tym od Boga. Dlatego tworzy się nowe przepisy prawa stanowionego, które nie uwzględniają praw Boga. Czy to nie jest przekraczanie kolejnych progów prawnego uchylania drzwi złu?

Święto Matki Boskiej Zielnej określano również mianem Święta Matki Bożej Dożynkowej, bowiem jak mawiało przysłowie: „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”. Wierni, przynosząc wiązanki zbóż, owoców i roślin, dziękowali Maryi za plony, ale też pomoc w ciężkiej pracy na roli oraz za opiekę.

LN

Galeria: Radio Fiat
Abp Depo: Maryja jako pierwsza uczestniczyła w tajemnicy zwycięskiej miłości Jezusa

Skip to content