Abp Wacław Depo, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, kościół św. Jakuba/fot. Radio Fiat

Swoim życiem dali świadectwo niezłomnej postawy patriotycznej, męstwa i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Stracili życie w obronie własnej Ojczyzny, a przez lata komunizmu wytykano ich palcami, nazywając zdrajcami Narodu. Po raz pierwszy uroczysty hołd oddano im dopiero 10 lat temu, kiedy ustanowiony został Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca w intencji poległych za miłość do Ojczyzny pamiętano również w Częstochowie, gdzie w kościele św. Jakuba abp Wacław Depo przewodniczył uroczystej Eucharystii.

Jak wskazuje metropolita częstochowski – każdy chrześcijanin powinien modlić się o prawdę, a po jej odkryciu, zapoznawać z nią innych ludzi:

– Wtedy dopiero zrozumiem to, co przekazał nam św. Jan Paweł II: „pamięć jest progiem tożsamości”. Abyśmy zrozumieli, kim jesteśmy, musimy powrócić do historii. Niestety w dziedzictwo naszej Ojczyzny wpisały się też dramaty osobiste i społeczny m.in. poprzez walkę o niepodległość poczynając od różnych powstań. Takie zrywy niepodległościowe po ludzku czasem były przegrane, ale pamiętajmy, że one zawsze miały sens. Nie ma wielkiego dzieła bez ofiary. Wielki Post przypomina nam o tym, że Chrystus, który był bez grzechu, oddał za nas życie – abyśmy mogli żyć w prawdzie. 1 marca przypominamy imiona i nazwiska poległych, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnej Polsce.

Posłuchaj homilii abp. Wacława Depo:

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2021/03/Homilia-w-kosciele-sw.-Jozefa-abp-Depo-01.03.mp3]

W uroczystości upamiętniających Żołnierzy Wyklętych uczestniczyli przedstawiciele częstochowskich środowisk patriotycznych, rodziny z dziećmi, pracownicy służb mundurowych, a także polscy parlamentarzyści, wśród których była również poseł Prawa i Sprawiedliwości Lidia Burzyńska:

– To dopiero z inicjatywy śp. prof. Lecha Kaczyńskiego do sejmu skierowany został projekt ustawy, aby 1 marca uchwalić Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze Niezłomni – byli to młodzi ludzie, przed którymi było całe życie. Dzięki ich odwadze możemy żyć w niepodległym, wolnym kraju.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. – Pamięć o bohaterach powinna być kultywowana. To nasz ludzki obowiązek – mówi Jacek Strączyński, Przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ Solidarność, wskazując jednocześnie na coraz większe zainteresowanie historią Niezłomnych wśród młodzieży:

– Na Mszy św. spotykamy się już od 10 lat. Modlimy się za tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Zostali zamordowani przez komunistycznych oprawców. Dzięki nim żyjemy w niepodległym kraju, dlatego powinniśmy się im odwdzięczyć. Modlitwa to najlepszy sposób.

Po uroczystej Mszy św. uczestnicy obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych udali się w grupach do miejsc upamiętniających bohaterów narodowych. Tam, uczcili ich również poprzez złożenie biało-czerwonych kwiatów.

ABK

Skip to content