Abp Depo: Niech w powołaniu służby zdrowia zawsze dominuje miłość i nadzieja!

W piątek, 19 stycznia w Kościele Rektorackim odprawiona została Msza św. w intencji lekarzy. Eucharystię sprawował metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Mszę św. koncelebrował ks. Grzegorz Borowik – duszpasterz służby zdrowia archidiecezji częstochowskiej. Duchowny podkreślił, że Msza św. sprawowana co roku w styczniu w intencji lekarzy stała się tradycją:

– Piękną tradycją już jest to, że co roku zawsze w styczniu całe środowisko medyczne Częstochowy gromadzi się w tym miejscu, aby modlić się za służbę zdrowia, ale też, aby zacieśniać te więzi poprzez wspólne spotkanie, poprzez właśnie to spotkanie głównie przy ołtarzu.

Abp Depo zauważył, że owa tradycja jest swoistym świadectwem wiary i osobistą realizacją tegorocznego hasła duszpasterskiego:

– Zdajmy sobie sprawę, że Kościół jako miejsce jest dla nas wartością podstawową, ale tym największym darem Kościoła jako wspólnoty, jak to wyznajemy w tym roku duszpasterskim, że uczestniczymy we wspólnocie Kościoła. To są ludzie. I dzisiaj konkretne to środowisko.

W homilii Metropolita Częstochowski podkreślił, że w dzisiejszych czasach chrześcijanie oraz ich podejście do świata, które polega na przestrzeganiu Bożych przykazań, jest dyskryminowane. Grzech natomiast staje się symbolem pseudowolności:

– Żyjemy w czasach mocnych nacisków, że religia jest sprawą prywatną, spychaną na margines życia społecznego, a Kościół próbuje się podporządkowywać mechanizmom współczesnych programów politycznych, które chcą być poza Bogiem i bez odniesienia do Jego praw, Ewangelii i przykazań, czego dowodem jest chociażby sprawa koncepcji czy wartości życia człowieka na ziemi, a w programach wolności bez granic – zniesienie klauzuli sumienia lekarzy, ich odpowiedzialności przed Bogiem i przed historią, czy właśnie prawo do aborcji. Ponadto zmiany w edukacji szkolnej też niestety nie zapowiadają nam właściwego wychowania dzieci i młodzieży. Dlatego jesteśmy razem. Jesteśmy razem, żeby zrozumieć to, że Kościół jest w służbie konkretnego człowieka, nie historycznego, nie abstrakcyjnego, jak mówił Jan Paweł II.

Pasterz archidiecezji częstochowskiej odniósł się również do Ewangelii z tego dnia, w której była mowa o wyborze 12 apostołów przez Chrystusa:

– 12 apostołów jest wyraźnym znakiem woli Jezusa, co do zaistnienia Jego Kościoła i posłannictwa Kościoła w świecie. Dlatego wciąż musimy zmagać się za Janem Pawłem II, Benedyktem XVI, a dzisiaj Ojcem Świętym Franciszkiem, żeby nie rozdzielać Chrystusa od Kościoła, a Kościoła od Chrystusa.

Również w tym dniu, tj. 19 stycznia przedstawiciele środowisk medycznych i naukowych spotkali się po raz 26. na Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych. W tym roku hasłem Konferencji są słowa Św. Jana Pawła II „Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy”.

Skip to content