Abp Wacław Depo: „Maryja jest Tą, która widzi, służy i objawia Swoje macierzyńskie pośrednictwo”

Wieczorną Mszą św. sprawowaną przed jasnogórskim szczytem pod przewodnictwem abp. Wacława Depo zakończyły się tegoroczne obchody Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Oprócz wielu mieszkańców Częstochowy we wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władzy samorządowej.

Uroczystość obchodzona 26 sierpnia to przede wszystkim dziękczynienie Matce Najświętszej za Jej obecność w dziejach naszego narodu. – Cieszę się, że po dziewięciodniowej nowennie, którą przeżywaliśmy wraz z parafiami, możemy modlić się za nasze miasto – tłumaczył abp Wacław Depo:

– Chodzi tutaj o wspólnotę ludzi wolnych. Tego uczy nas Jasna Góra, która jest przestrzenią wolności. Św. Jan Paweł II wprost powiedział, że tutaj zawsze byliśmy wolni – pomimo tego, że nie było nas na mapach świata. Zawsze byliśmy wolni wolnością dzieci bożych.

W homilii abp Wacław Depo, przypominając słowa Ewangelii, zwrócił też uwagę na to, że Matka Najświętsza to prawdziwa pośredniczka pomiędzy Synem Bożym, a ludźmi.

Wieczorna Msza św. sprawowana przed jasnogórskim szczytem była jednocześnie zawierzeniem Maryi wszystkich mieszkańców Częstochowy. Wcześniej, podczas sumy pontyfikalnej, ponowiony zostały także Jasnogórskie Śluby Narodu autorstwa bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Śluby, złożone 26 sierpnia 1956 roku, stały się programem moralnego odrodzenia Narodu. Wzywają m.in. do obrony życia, nierozerwalności małżeństwa, sprawiedliwości, zgody oraz troski o głodnych. – Słowa Jasnogórskich Ślubów Narodu powinniśmy przypominać sobie każdego dnia – mówi kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak:

– Jest to droga uświęcenia, zjednoczenia z Bogiem. Droga świadectwa wobec wszystkich, którzy odeszli od Boga, ale Boga poszukują.

Uroczystość NMP Częstochowskiej zjednoczyła wiernych „ponad podziałami”. W czasie modlitwy zanoszone były prośby o błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej.

W Eucharystii sprawowanej przed jasnogórskim szczytem uczestniczył m.in. ks. Janusz Wojtyla, proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jak wskazuje – Uroczystość NMP Częstochowskiej to zobowiązanie do uczczenia Matki Bożej, która jest naszą patronką i orędowniczką w niebie:

– Ta wieczorna uroczystość zawsze ma wydźwięk Mszy św. także za Częstochowę. Modlimy się w intencji mieszkańców Częstochowy, którzy proszą o wstawiennictwo swojej matki.

Jasna Góra to jedno z największych sanktuariów na świecie, gdzie każdego roku miliony pątników prosi Matkę Bożą o wszelkie potrzebne łaski. Ich świadectwo pokazuje, że w częstochowskim sanktuarium Najświętsza Maryja Panna wrażliwa jest na głos modlitwy w sposób szczególny.

Warto też podkreślić, że na Jasnej Górze rozstrzygały się ważne losy naszego narodu – nawet jeśli fizycznie odbywały się setki kilometrów od Częstochowy.

ABK

Uroczystość NMP Częstochowskiej, Jasna Góra 2022

Skip to content