„Bądźcie moimi świadkami”- 86. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę

W niedzielę, 2 lipca odbyła się 86. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę. W tegorocznej Mszy św., której przewodniczył bp Piotr Turzyński uczestniczyło wielu dydaktyków.

Delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Nawiązał, że szkoła to nie tylko instytucja, ale przede wszystkim są to ludzie:
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jest jakaś niebezpieczna przepaść między starszym a młodszym pokoleniem. Tu jest olbrzymie zadanie szkoły. Szkoła to nie tylko instytucja, ale przede wszystkim człowiek. Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy się gromadzić jako nauczyciele chrześcijańscy u Matki Bożej. W czasie wczorajszego sympozjum zostało powiedziane, że należy wychowywać młodzież według cnót. Ważne jest, by młodzież dążyła do prawdy. Trzeba dawać im świadectwo wartości ewangelicznych, które każdy chrześcijański nauczyciel w sobie niesie.

Bp Turzyński, zauważył, że istnieje olbrzymia potrzeba umocnienia chrześcijańskich nauczycieli oraz przypomnienia im o tym, że są ważni, kochani, potrzebni, a wielkości ich powołania jest służba drugiemu człowiekowi:
– Jest wielkie grono wspaniałych chrześcijańskich nauczycieli, mogące się czuć wyobcowani. Jednak nie powinno to ich zamknąć w sobie i przerazić. To wynika z faktu bycia w mniejszości od zawsze. Nauczyciele są duszą świata. Chciałbym to wyraźnie podkreślić zebranym u Matki Bożej nauczycielom.

Podczas homilii bp Turzyński nawiązał do Proroka Elizeusza, który wskazał, że dobro powraca i warto czynić je na co dzień:
Słyszymy historię proroka Elizeusza. Jest on rozpoznany przez ludzi jako mąż Boży. Przyjmują go. Uznają jego godność. Czynią mu dobro. Przygotowali mieszkanie. Przyjmują go z honorami i miłością. Równocześnie widzimy w pierwszym czytaniu, że dobro uczynione prorokowi do niego wraca. Wraca też do ludzi, którzy czynili dobro. Dobro powraca. Otóż łaski Bożej prorok wstawia się za małżeństwem, które nie miało dzieciątka. Doczekało się potomstwa. Dobro wydaje owoce.

„Głęboko w sercu każdego z nas jest ukryte pragnienie Boga” – takimi słowami bp Turzyński zachęcał nauczycieli do tego, aby byli odważni w swoich postępowaniach:
– Drodzy kochani nauczyciele! Pamiętajmy: Pan Jezus powiedział – „Kto się przyzna do mnie przed ludźmi i ja się do tego przyznam przed Bogiem”. Jesteście chrześcijańskimi nauczycielami. Proszę was, byście nie milczeli, kiedy dzieje się coś nie tak. Abyście byli odważni, abyście stawiali po stronie rekolekcji szkolnych, po stronie lekcji religii nie na ostatniej godzinie w szkole. Abyście stanęli po stronie Boga. Stanąć po stronie Boga to równocześnie stanąć po stronie człowieka, który nieświadomie go pragnie.

Przed rozpoczęciem Eucharystii Śląski Kurator Oświaty, Urszula Bauer odczytała list Ministra Edukacji, Przemysława Czarnka skierowany do nauczycieli, w którym wyraził radość z postawy osób kształtujących kolejne pokolenia:
– Niezmiernie mi miło, że już od 86 lat ludzie, którzy formują postawy uczniów w oparciu o postawy chrześcijańskie, spotykają się w częstochowskim sanktuarium. Jestem głęboko przekonany, że ideały te będące fundamentem nauczania i wychowania służą odkrywaniu przez ludzi młodych pełni swojego człowieczeństwa.

Posłuchaj kazania bp. Turzyńskiego: Tutaj

Pielgrzymki polskich nauczycieli na Jasną Górę trwają nieprzerwanie od 1937 r.

PJU

Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę

Skip to content