Betlejemskie Światło Pokoju przybyło na Jasną Górę

„Bądźcie światłem Jezusa poprzez swoje słowa i czyny” mówił bp Antoni Długosz do harcerzy, którzy w niedzielę wieczorem przybyli na Jasną Górę przynosząc Betlejemskie Światło Pokoju. Stąd powędruje ono na całą Polskę, a także za granicę. Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 r.

Hasłem tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju są słowa „Czyńmy pokój”. W kontekście obecnej sytuacji na świecie, trwających wojen i konfliktów zbrojnych, te słowa nabierają szczególnego znaczenia – mówił bp Antoni Długosz:
– Przede wszystkim trzeba przypomnieć słowa Pana Jezusa “Jestem światłością świata, kto za mną idzie nie chodzi w ciemnościach”. Chcemy przypomnieć o tym, że tak jak Symeon powiedział o Panu Jezusie, że jest światłem także dla pogan. Chce Jezus prawdziwy pokój dawać całemu światu. Dziś szczególnie właśnie, że spotykamy się z tragedią wojny, a także z wojną, którą nie nazwiemy wojną w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale walczy się z Ewangelią. Chcę się całkowicie rozłożyć sprawy związane z misją Pana Jezusa. I dlatego też warto przypomnieć o tym, że tylko, jak mówił św. Jan Paweł II “Kto przyjmie Pana Jezusa, będzie realizował Jego przepis na życie, a tym przepisem są Boże przykazania, sam uformuje swoje człowieczeństwo na miarę wielkości Chrystusa i nie będzie zagrożeniem dla siebie i dla drugiego człowieka”.

Przekazany przez harcerzy lampion z Betlejemskim Światłem Pokoju ustawiono przed obrazem Matki Bożej w Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie bp Długosz przewodniczył uroczystej Mszy św. Zgromadzonych harcerzy powitał kapelan Hufca ZHP Częstochowa paulin o. Jan Poteralski:
– To wielka radość, to wielkie szczęść, że w imieniu własnym, księdza Wojciecha, kapelana naczelnego ZHP i nas tutaj wszystkich zgromadzonych, że możemy po raz kolejny tu na Jasnej Górze dziękować Panu Bogu za to, że jesteśmy harcerzami, że możemy dzisiaj tutaj przynieść to światło betlejemskie na Jasną Górę, a potem z tej Jasnej Góry, z polskiej Kany, z polskiego Betlejem to światełko rozejdzie się po całej Polsce, no i wiemy po świecie, po Europie. Pozdrawiam wszystkich pielgrzymów obecnych na Jasnej Górze, a zwłaszcza was, harcerzy, kiedy przybywacie tutaj na Jasną Górę w ramach hasła “Czyńmy pokój”.

Szczególny wymiar hasła tegorocznej akcji podkreślała również phm. Jagoda Misztela-Rakowska, komendantka Hufca ZHP Częstochowa. Zaznaczyła również wielowymiarowość tego hasła:
– Czyńmy pokój to jest tegoroczne nasze hasło. Jak wszyscy wiemy światło świeci się, zaczyna się palić w Betlejem w Grocie Narodzenia. I tym bardziej ważne było to, aby to hasło tego światła tak mocno brzmiało w naszych sercach. No bo jednak drogę to światło pokonuje do Europy. W tym roku trasa musiała być nieco zmieniona, ponieważ jak w Ziemi Świętej trwa obecnie wojna, konflikt zbrojny. Więc światło dotarło do nas przez Jordanię. Austriacy skauci je do nas przewieźli. Więc w tym roku faktycznie myślę, że jeszcze mocniej nam to rezonuje. Nie tylko patrząc na konflikt zbrojny na Ukrainie, ale także właśnie w tej Ziemi Świętej, gdzie tak naprawdę stamtąd mamy to światło i tą iskrę tego pokoju. Więc tak, w tym roku bardzo mocno gdzieś tam krąży ono wokół nas, ale wiadomo “Czyńmy pokój”, to nie tylko pokój, ale i dobro, i braterstwo, i przyjaźń, i radość. Także tutaj wszystkie te hasła tak naprawdę w tym pięknym, jednym, całym haśle są zawarte.

Komendantem Betlejemskiego Światła Pokoju w Częstochowie jest hm. Przemysław Kowalski, który podkreślał, że to wydarzenia stało się bardzo ważna tradycją dla wszystkich harcerzy:
– Betlejemskie Światło Pokoju już po raz 33, jeżeli dobrze liczę, przybywa do Polski, a co za tym idzie na Jasną Górę. W tym roku gromadzimy się na takim uroczystym przekazaniu, tak naprawdę już od wczoraj, ponieważ drugi rok z rzędu zdecydowaliśmy się rozszerzyć to radosne świętowanie o jeszcze jeden dzień, także reprezentacje z całej Polski przybyły do nas już wczoraj rano. Była oczywiście tradycyjna harcerska gra terenowa, były bloki warsztatowe, było też zwiedzanie archikatedry częstochowskiej, to taka nowość. Dzięki właśnie gościnności księży mieliśmy taką możliwość, żeby katedrę sobie dokładnie zwiedzić. Dzisiaj tradycyjny bieg betlejemski, spotkanie w sali o. Kordeckiego. Tam był koncert m.in. księdza Piotra Klekocińskiego. Także bardzo ważne dla nas dni tak naprawdę, ale nasze myśli i serce tak naprawdę koncentrują się wokół dzisiejszego wieczoru, czyli Mszy św. z przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju, S
skąd trafi ono tak naprawdę na całą Polskę.

Jednym z harcerzy, którzy z Jasnej Góry zabiorą betlejemski ogień w inne regiony Polski był pwd. Maciej Zaborowski z Hufca ZHP Jarocin:
– Do Jarocina jutro przejeżdżamy i będzie przekazywana dalej to Światło pokoju, do najbliższych kościołów i drużyn harcerskich. Pomagamy, była akcja na Ukrainie, pomagaliśmy tutaj w zeszłym roku, pomagamy cały czas w różnych aspektach. Także jesteśmy cały czas na służbie, gotowi do działania.

Idea przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 r. Akcji od 1987 r. patronują austriaccy skauci, którzy przewożą do swojego kraju płomień z Groty Betlejemskiej – miejsca narodzin Chrystusa. W Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Harcerki i harcerze z Polski przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Betlejemskie Światło Pokoju, Jasna Góra, 10.12.2023 r.

Skip to content