Bp Piotrowski na XXIV Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa: Z Kościołem na misyjnych drogach

Posłani przez Kościół misjonarze i misjonarki, do wypełnienia powierzonej im misji potrzebują narzędzi, którymi są środki transportu – napisał bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, w komunikacie z okazji XXIV Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa. W tym roku będziemy go obchodzić w dniach 23-30 lipca pod hasłem: „Z Kościołem na misyjnych drogach”.

Bp Piotrowski przypomniał w komunikacie, że „znak błogosławieństwa kierowców i poświęcenia pojazdów ma nas mobilizować do mądrego korzystania z naszych pojazdów oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa drogowego oraz przypominać o naszej odpowiedzialności przed Bogiem”.

Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji zaznaczył, że treść obchodów Tygodnia św. Krzysztofa nie wyczerpuje się w duszpasterskiej trosce o bezpieczne poruszanie się po drogach. „Integralną jego częścią jest także aspekt misyjny w jego praktycznym wymiarze” – podkreślił. „Posłani przez Kościół misjonarze i misjonarki, do wypełnienia powierzonej im misji potrzebują narzędzi, którymi są środki transportu” – zauważył.

Tym rodzajem pomocy polskim misjonarzom i misjonarkom w imieniu Kościoła w Polsce zajmuje się MIVA Polska – stowarzyszenie na rzecz środków transportu dla misjonarzy, działające pod patronatem Komisji Episkopatu ds. Misji. MIVA jako inicjator obchodów Tygodnia św. Krzysztofa, co roku zaprasza kierowców i użytkowników pojazdów do udziału w Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr na pojazdy misyjne. „Każdy kierowca może złożyć w formie podziękowania za szczęśliwe podróże oraz opiekę i błogosławieństwo Boże podczas jazdy, dobrowolne wsparcie na zakup pojazdów dla misji. W ten sposób kierowcy mogą stawać się misyjnymi współpracownikami i uczestniczyć w realizacji Chrystusowego mandatu misyjnego” – podkreślił bp Piotrowski.

W 2022 roku, dzięki zebranym ofiarom MIVA Polska zrealizowała 88 projektów na zakup 844 różnych pojazdów w 28 krajach świata: 41 samochodów, w tym 3 busy i 1 ambulans do misyjnego szpitala w Kamerunie; 42 motocykle (23 do posługi misjonarzy i 19 do posługi katechistów misyjnych); 1 quad, 1 łódź motorowa, 1 moto-furgon medyczny.

BP KEP

Materiały liturgiczno-duszpasterskie – Akcja św. Krzysztof 2023

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

Komunikat Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, bp. Jana Piotrowskiego
z okazji XXIV Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa

„Z Kościołem na misyjnych drogach”

Czcigodni bracia Kapłani! Drogie osoby życia konsekrowanego! Siostry i bracia w Chrystusie! Szanowni kierowcy, motocykliści, rowerzyści i wszyscy użytkownicy dróg!

1. W lipcowe dni, które dla tak wielu są czasem wakacji i urlopów, przeżywamy w Polsce, już po raz XXIV Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Tym razem ten obchód przypada w dniach 23–30 lipca 2023. Jest to rozszerzone wspomnienie Patrona Kierowców i Podróżnych – św. Krzysztofa.

Jest to czas, w którym pochylamy się z troską nad sprawami kierujących pojazdami i wszystkich, którzy poruszają się po drogach. Oprócz zasiadających za kierownicą samochodów osobowych czy ciężarowych, coraz większą grupę stanowią tzw. niechronieni użytkownicy, to znaczy motocykliści, rowerzyści i korzystających z UTO – urządzeń transportu osobistego, m.in. hulajnóg. Ogromne zagęszczenie ruchu na wielu drogach i różnorodność pojazdów staje się dla wszystkich wyzwaniem, a także jest przedmiotem duszpasterskiej troski Kościoła. Chodzi bowiem o bezpieczeństwo, zdrowie i życie poruszających się po drogach, od najmłodszych po seniorów. Wraz z wysiłkiem, troską oraz zaangażowaniem tak wielu instytucji i grup oraz osób indywidualnych na polu bezpieczeństwa ruchu drogowego, potrzebne jest także spojrzenie przez pryzmat wiary i chrześcijańskiego świadectwa, bowiem tylko wspólny wysiłek może przynosić oczekiwane owoce. Znak błogosławieństwa kierowców i poświęcenia pojazdów ma nas mobilizować do mądrego korzystania z naszych pojazdów oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa drogowego oraz przypominać o naszej odpowiedzialności przed Bogiem. Musimy czynić wszystko, by brakiem rozsądku czy lekkomyślnością nie stać się przyczyną wypadku czy tragedii. Jako wierzący, powinniśmy dawać świadectwo, zgodnie z powiedzeniem: „jestem chrześcijaninem także za kółkiem”, tworząc wokół atmosferę życzliwości i kultury na drodze.

2. Treść obchodów Tygodnia św. Krzysztofa nie wyczerpuje się jednak w duszpasterskiej trosce o bezpieczne poruszanie się po drogach. Integralną jego częścią jest także aspekt misyjny w jego praktycznym wymiarze. Uświadomić ma to nam też hasło Tygodnia: „Z Kościołem na misyjnych drogach”. Posłani przez Kościół misjonarze i misjonarki, do wypełnienia powierzonej im misji potrzebują narzędzi, którymi są środki transportu. Są one tym bardziej cenne w posłudze misyjnej, że w bardzo wielu miejscach, gdzie posługują misjonarze trudno byłoby liczyć na jakiś inny rodzaj transportu, co skutkowałoby pozostawieniem ludzi bez Sakramentów, opieki duchowej i wsparcia materialnego, a chorzy nie otrzymaliby koniecznej pomocy. Rodzaj pojazdów zależy od warunków geograficznych i rodzaju dróg, którymi misjonarze docierają do swoich wiernych.

Tym rodzajem pomocy polskim misjonarzom i misjonarkom w imieniu Kościoła w Polsce zajmuje się MIVA Polska – stowarzyszenie na rzecz środków transportu dla misjonarzy, działające pod patronatem Komisji Episkopatu ds. Misji. MIVA jako inicjator corocznych obchodów Tygodnia św. Krzysztofa, co roku zaprasza kierowców i użytkowników pojazdów do udziału w Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr na pojazdy misyjne. Każdy kierowca może złożyć w formie podziękowania za szczęśliwe podróże oraz opiekę i błogosławieństwo Boże podczas jazdy, dobrowolne wsparcie na zakup pojazdów dla misji. W ten sposób kierowcy mogą stawać się misyjnymi współpracownikami i uczestniczyć w realizacji Chrystusowego mandatu misyjnego: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody…” (Mt 28, 19).

Jako Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji pragnę wyrazić moją szczerą wdzięczność wobec wszystkich Darczyńców i Ofiarodawców za każdy dar serca złożony na środki transportu dla polskich misjonarzy. Składam podziękowanie biskupom, kapłanom, osobom konsekrowanym i wiernym świeckim za zaangażowanie oraz otwartą i wielkoduszną współpracę na rzecz pomocy misjonarzom.

3. W ubiegłym roku 2022 dzięki zebranych ofiarom MIVA Polska zrealizowała 88 projektów na zakup 844 różnych pojazdów w 28 krajach świata, najwięcej w krajach Afryki i Ameryki Łacińskiej: 41 samochodów, w tym 3 busy i 1 ambulans do misyjnego szpitala w Kamerunie; 42 motocykle (23 – do posługi misjonarzy i 19 – do posługi katechistów misyjnych); 1 quad, 1 łódź motorowa, 1 moto-furgon medyczny. Rozpoczęta też została budowa „Pływającej Przychodni” – „Corazón de Polonia” (Serce z Polski) do peruwiańskiej Amazonii. Katechiści współpracujący z polskimi misjonarzami i misjonarkami otrzymali 310 rowerów, zaś dla niepełnoprawnych na misjach przekazano 447 wózków inwalidzkich. Pomoc MIVA na te pojazdy wyniosła łącznie 3 716 945,00 zł. Jest ona bezcennym wkładem Kościoła w Polsce oraz indywidualnych wiernych i ludzi dobrej woli w realizację powszechnej misji Kościoła.

Kiedy w Tygodniu św. Krzysztofa wpatrujemy się w wizerunek „Niosącego Chrystusa”, Patrona Kierowców i Podróżnych, pragnę i tym razem zaprosić do udziału w Akcji św. Krzysztof 1 grosz za 1 kilometr i do solidarnego wsparcia na zakup pojazdów misyjnych. Zwracam się też z gorącą prośbą, by w parafiach odbyła się modlitwa za wszystkich kierujących pojazdami oraz błogosławieństwo kierowców z poświęceniem pojazdów, a przy okazji proszę o zbiórkę ofiar na środki transportu na misje. O aktualnych potrzebach na misje w tym zakresie można przeczytać w materiałach wysłanych do parafii oraz na stronie www.miva.pl.

Drodzy bracia siostry! Przyzywam wstawiennictwa św. Krzysztofa i opieki Matki Bożej nad wszystkimi kierowcami i użytkownikami pojazdów oraz podróżnymi, a także Dobrodziejami i współpracownikami misji i udzielam wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

+ Jan Piotrowski
Biskup Kielecki
Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji

Kielce, 6 czerwca 2023 r.

Źródło: Konferencja Episkopatu Polski

Skip to content