W Kaplicy Cudownego Obrazu, jak co roku w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, podczas „Godziny łaski dla świata” odprawiona została Msza św. w intencji ochrony życia. Eucharystię sprawował bp Andrzej Przybylski.

W homilii duchowny podkreślił, że godzina łaski, którą obiecała światu Maryja, to szczególny czas, którym to właśnie Ona, jako nasza Matka, powinna być szczególnie czczona:

– W tej godzinie łaski chcemy się przyłączyć do orszaków anielskich, które uwielbiają Maryję. Chcemy dołączyć do tych wszystkich świętych, którzy śpiewali piękne hymny na cześć Niepokalanej. Chcemy wołać do Niej i widzieć w Niej najbardziej urodzajną ziemię, która wydała najpiękniejszy owoc z możliwych – Syna Bożego. Chcemy patrzeć na Nią jak na godne mieszkanie dla Jezusa wybrane przez Ojca, jak na najpiękniejszą latorośl, która wydaje najpiękniejszy kwiat, najpiękniejsze owoce.

Biskup pomocniczy zwrócił uwagę, że człowiek jest rozdarty pomiędzy dobrem a złem. Wystarczy jednak, że będzie szedł za przykładem Maryi, która oddała się na służbę Bogu, a wówczas wszystko samo się poukłada:

– I zawsze patrzcie na Niepokalaną. Ona jest taka piękna i czczona przez wieki, bo jest na „tak” wobec życia, wobec Boga, wobec Bożych przykazań i Bożej woli. A tam gdzie ludzie i świat ciągle są na „nie” – wobec prawa Bożego, wobec Bożego Słowa – tam już zaczyna się grzech, a po grzechu nieszczęście, cierpienia i wojny.

Tradycyjnie na Jasnej Górze tego dnia zabił „Dzwon Nienarodzonych”, który ma przypominać o wezwaniu ludzi żywych do obrony życia na każdym etapie jego istnienia, o czym mówił Grzegorz Nienartowicz, prezes Fundacji dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II w Częstochowie:

Po raz kolejny ten dzwon przybył na Jasną Górę, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, aby ogłosić, czy przypomnieć światu, że każdy człowiek wezwany jest do troski o dar życia, aby stawać po stronie życia właśnie nie tylko swojego, ale też i drugiego człowieka, zwłaszcza tych, którzy są najsłabsi, czyli mamy tutaj na myśli dzieci nienarodzone, osoby chore, samotne, w podeszłym wieku, także o każde życie mamy się troszczyć.

Dzwon, który przybył na Jasną Górę powstał w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, a jako pierwszy poświęcił go papież Franciszek.

Skip to content