Bp Przybylski: Maryjo, módl się za polską szkołę! – inauguracja roku szkolnego w województwie śląskim

Przedstawiciele Śląskiego Kuratorium Oświaty wspólnie z dyrektorami oraz nauczycielami szkół z Częstochowy uczestniczyli w liturgicznej inauguracji roku szkolnego województwa śląskiego. Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Rozpoczęcie roku szkolnego modlitwą u stóp Matki Bożej to coroczna tradycja środowisk oświaty w regionie.

– Od funkcjonowania systemu edukacji zależy przyszłość pokoleń, dlatego ważna jest opieka i otaczanie go modlitwą – podkreślił bp Przybylski i dodał – Chcemy się modlić za tych, którzy oświatą zarządzają, za tych którzy inspirują, pilnują programów, troszczą się o bezpieczeństwo szkół. Razem się pomodlić, za wszystkie te placówki i całe dzieło edukacji. Oczywiście wyzwań dzisiaj przed szkołą, jest w tym świecie bardzo dużo. I bardzo się cieszę, że przychodzimy z tymi wyzwaniami, problemami, rozterkami edukacyjnymi, właśnie do Pana Boga jako tego pierwszego i najmądrzejszego z nauczycieli, żeby mu powierzyć całą sprawę. I do Tej, która też uczy nas tego jak być najlepiej uczniem w szkole Jezusa, czyli do Matki Bożej.

Podczas homilii biskup pomocniczy nadmienił, że nie możemy zapominać o naszych korzeniach, płynąć wyłącznie z prądem, nie patrząc na to, skąd wypływa woda. Jak zauważył, to właśnie w pierwocinach znajduje się klucz do odpowiedzi na wszystkie pytania i przepis na godne życie:

– Właśnie u źródeł jest początek najczystszej wody, jest napisane, o co chodzi w tym rozbudowanym systemie. Dlatego jesteśmy tutaj, u Boga, w Jego szkole. W szkole, w której uczyła się żyć Matka Boża. Chcemy dzisiaj dziękować za nasze piękne, nowoczesne szkoły, ale też wrócić tutaj do źródeł i zapytać: Panie Jezu, co jest dzisiaj najważniejsze dla naszej szkoły?

– Nie nauczymy się pewnie od Ciebie organizować oświaty, nowych środków dydaktycznych, ale uczymy się od Ciebie, jak wypływać na głębię, co to znaczy uczyć się nie powierzchownie, ale dogłębnie – zwrócił się bezpośrednio do Matki Bożej duchowny – Oby taka szkoła przynosiła piękne owoce. Maryjo, módl się za polską szkołę, za całe to środowisko szkole w naszym województwie. Zawierzamy Ci wszystkie placówki, szkoły, administrację szkolną. Nie pozwól nam zatrzymać się na powierzchni. Niech Jezus daje nam moc wypływania na głębię.

Urszula Bauer, śląski kurator oświaty przypomniała, że inauguracja roku szkolnego na Jasnej Górze jest już na stałe wpisana w tradycję szkolnictwa w naszym regionie:

– To jest tradycja, którą pielęgnujemy z wielką starannością. 8 lat temu, kiedy zostałam kuratorem oświaty, zawierzyliśmy Matce Bożej całą oświatę województwa śląskiego. Od tamtej pory rok szkolny inaugurujemy na Jasnej Górze, oddając siebie Matce Bożej.

Ks. Paweł Wróbel, dyrektor Wydziału Przekazu Wiary, Nauczania i Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie oraz Kierownik Referatu Katechetycznego zauważył, że zawierzenie się Matce Bożej Jasnogórskiej ma wielką wagę:

– Dzisiejsze spotkanie na Jasnej Górze jest bardzo symboliczne, bo każde nowe dzieło, które rozpoczynamy chcemy podjąć nie tylko z nadzieją, że będzie ono owocne, ale też, że będą osoby, które nas będą wspierać. To, że zawierzamy się Matce Bożej jest najlepszym, co możemy zrobić. Ta łaska Boża jest nam bardzo potrzebna.

W województwie śląskim nowy rok szkolny rozpoczęło ponad 500 tys. uczniów oraz 160 tys. przedszkolaków.

LN

Galeria: Radio Fiat

Bp Przybylski: Maryjo, módl się za polską szkołę! – inauguracja roku szkolnego w województwie śląskim

Skip to content