W parafii św. Jacka w Częstochowie trwają rekolekcje wielkopostne, które prowadzi bp Andrzej Przybylski. Rekolekcje rozpoczęły się 2 kwietnia w Niedzielę Palmową, a zakończą we wtorek, 4 kwietnia.

Biskup Andrzej podkreślał przed rozpoczęciem Mszy św., że najważniejsze jest przygotowanie duchowe do rekolekcji:

– Jest to związane z przyjęciem swoistego pouczenia – ono wprowadza nas w tajemnicę Wielkanocy i ożywia naszą wiarę. Bardzo ważnym elementem każdych rekolekcji jest spowiedź. To nie jest typowy sakrament pokuty. Atmosfera rekolekcyjna i głoszone Słowo Boże wspomaga nas w modlitwie, a to z kolei umożliwia ćwiczenie ducha i nawrócenie.

Rekolekcje skierowane są do dorosłych parafian, ale również do młodzieży i dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 25 im. Stanisława Staszica w Częstochowie. O głównym temacie rekolekcji opowiedział bp Przybylski:

– Dzisiejszy temat mówi, że jesteśmy ziemią dla Pana Boga. Przyszła wiosna, rolnicy wychodzą, aby siać. Zanim jednak to nastąpi, trzeba przygotować ziemię. Powiemy o tym, jak naszykować własne serce, aby było ono jak urodzajna gleba dla Słowa Bożego. Sam Jezus Chrystus mówił, że jest jak ziarno pszeniczne, które obumiera, aby wydać owoc.

W homilii bp Andrzej Przybylski przytoczył przypowieść o siewcy podkreślając, że ludzkie serce jest jak ziemia, o którą musimy dbać, aby wydała plony:

– Pan Bóg, który chce nas „uprawiać”, zasadza w nas „ziarno”. Tym ziarnem jest łaska wiary oraz Słowo Boże. Bóg pragnie, abyśmy wydawali coraz lepsze owoce. Jak mówił do nas Jezus – Oto siewca wyszedł siać, a ziarnem jest Słowo Boże. Według proroka Izajasza, ziarnem jest także Prawo Boskie. Bóg darował nam prawo, abyśmy wiedzieli jak prowadzić się w życiu. Szczytem prawdy o tym, że jesteśmy jak ta ziemia, jest Boże Poczęcie.

We wtorek, w ostatni dzień rekolekcji w parafii św. Jacka w Częstochowie, sprawowana będzie Msza św. o godz. 9:00 z nauką dla dorosłych, o godz. 10:30 dla dzieci Szkoły Podstawowej, a o godz. 18:00 Msza św. z nauką dla dorosłych i zakończenie rekolekcji.

Rekolekcje wielkopostne w parafii św. Jacka w Częstochowie

Skip to content