„Budować na skale” – Remont Małżeński w DA Emaus

„Budować na skale” to tytuł rekolekcji dla par z cyklu „Remont Małżeński”, które w piątek 1 grudnia rozpoczęły się w Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie. W tym roku prowadzącymi są Maja i Krzysztof Sowińscy, członkowie wspólnoty uwielbienia „Głos Pana”.

W czasach, kiedy podstawowa komórka społeczna, jaką jest rodzina, jest w wielu sytuacjach atakowana i próbuje się ją zniszczyć, trzeba wskazywać na nią, jako źródło dobra – mówił Krzysztof Sowiński:
– No tak, no jak pomyślimy sobie, jaka jednostka społeczna zaludnia Królestwo Boże, to można, myślę, powiedzieć bez cienia wątpliwości, że jest to rodzina. Bez rodziny nie będzie zdrowych powołań kapłańskich na przykład, nie będzie zdrowego człowieka, co zresztą i nauka pokazuje, i socjologia, i tak dalej, że potrzeba nam wzrastać w zdrowych, pełnych rodzinach. Wiadomo, że różne są sytuacje, ale o ile możemy, o tyle powinniśmy się starać o to, żeby ta rodzina była silna, no a my staramy się, żeby nasza rodzina była nie tylko silna po ludzku, ale silna była Bogiem.

Silnej rodziny nie da się zbudować bez wzajemnego zrozumienia małżonków. Wiemy, że czasem z różnych powodów dochodzi między nimi do nieporozumień. Jednak jak podkreśla Krzysztof Sowiński, ważne żeby byli jednomyślni, ale nie jednakowi:
– Fajnie by było, żeby była jedność i tutaj nie mówimy o tym, że mamy być jednakowi, ale że mamy być w jedności. Czyli celebrować między nami różnicę, bo facet jest inny, kobieta jest inna i mamy naprawdę wiele, żeby się ubogacić nawzajem. I o tym trochę będziemy mówili w tym kontekście, takim Bożym, że też w Bogu my przeżywamy inaczej relacje z Nim. Facet, kobieta inaczej to przeżywa i fajnie jest po prostu zamiast wchodzić w jakiś język antagonizmów, to po prostu zobaczyć to, że nie jesteśmy przeciwstawni, tylko jesteśmy razem i możemy iść razem. Tak, w różnicy siła, zdecydowanie. To jest efekt synergii, można powiedzieć. Jak łączymy się, to nie jest to 100%, tylko to jest nawet więcej niż 200%.

Rekolekcje „Budować na skale” potrwają do niedzieli 3 grudnia. Szczegółowy harmonogram spotkań na stronie Wspólnoty Rodzin Emaus www.rodzinyemaus.pl.

Remont Małżeński w DA Emaus, 01.12.2023 r.

Skip to content