Caritas Polska apeluje o pokój i planuje kolejne działania w Strefie Gazy

Od czasu eskalacji konfliktu w Strefie Gazy Caritas Polska, wraz z siecią Caritas Internationalis, nieprzerwanie apeluje o natychmiastowe zawieszenie broni i uwolnienie zakładników. Caritas Polska planuje jednocześnie konkretne działania pomocowe – dołączenie do apelu humanitarnego Caritas Jerozolima oraz zwiększenie wsparcia dla rodzin w Strefie Gazy w ramach programu Rodzina Rodzinie.

Trwające od października br. bombardowania oraz inwazja lądowa pogarszają kryzys humanitarny w Strefie Gazy. Do tej pory w wyniku działań zbrojnych zginęło prawie 20 tys. osób, zniszczonych zostało 46 tys. mieszkań, a kolejnych 234 tys. zniszczonych zostało częściowo, co w sumie stanowi około 60% wszystkich mieszkań w Strefie Gazy. Ze względu na ciągle pogarszający stan infrastruktury sanitarnej i niewystarczającą ilość wody wzrasta zagrożenie chorobami zakaźnymi oraz chorobami przewodu pokarmowego. Również sytuacja na Zachodnim Brzegu jest napięta, co skutkuje wzrostem liczby incydentów i napaści na Palestyńczyków ze strony izraelskich osadników.

Dramatycznie trudne działania na miejscu
Niesienie pomocy w Strefie Gazy ze względu na trwające działania zbrojne jest bardzo trudne. Podczas 7-dniowego rozejmu Caritas Jerozolima udzielała podstawowej pomocy medycznej w południowej części miasta Gaza, a trzy mobilne zespoły pracowały w innych lokalizacjach Strefy — mówi Sylwia Hazboun z Caritas Polska.

Centrum medyczne, które należy do Caritas Jerozolima, zostało w wyniku działań zbrojnych częściowo zniszczone, a sytuacja zespołu Caritas Jerozolima w Gazie jest dramatyczna – są ofiary śmiertelne i trudności w komunikacji. Znacząco ucierpiały także inne obiekty Caritas Jerozolima w Gazie, co wpłynęło na świadczenie pomocy medycznej. Aktualnie łacińska parafia św. Rodziny w Gazie jest miejscem zapewniającym schronienie i niosącym pomoc.

Zginęło dwóch pracowników, wielu z nich straciło bliskich oraz domy i zostało wewnętrznie przesiedlonych. Obiekty, takie jak szpitale, szkoły, meczety i kościoły, które miały być bezpiecznym schronieniem, niestety także okazały się celem ataków. Dla przykładu, tylko niedawno, bo 16 grudnia br., na terenie łacińskiej parafii św. Rodziny w Gazie, doszło do tragicznego incydentu. Jak podaje łaciński patriarchat Jerozolimy, izraelscy snajperzy zastrzelili dwie kobiety, a siedem osób próbujących nieść im pomoc zostało rannych — dodaje Sylwia Hazboun.

Caritas Polska nieprzerwanie niesie pomoc
Caritas Polska wspiera Caritas Jerozolima, lokalnego partnera swoich działań, w niesieniu pomocy na miejscu. Do tej pory, w ramach projektu pomocowego realizowanego w listopadzie i grudniu 2023 r., przekazała kwotę 100 000 zł.

— W ramach interwencji kryzysowej była prowadzona dystrybucja pakietów medycznych i higienicznych wśród najbardziej potrzebujących Palestyńczyków ze Strefy Gazy. Teraz Caritas Jerozolima przygotowuje apel humanitarny na rok 2024, na który odpowiemy. Obecnie, wraz z sezonem zimowym, wzrosły potrzeby humanitarne, zwłaszcza w zakresie schronienia dla przesiedleńców, których liczba osiągnęła 1,9 mln osób, czyli 85% populacji Gazy. Zamierzamy również wykorzystać siłę programu Rodzina Rodzinie, zwiększając liczbę wspieranych rodzin z 60 do 300 — informuje Ireneusz Krause, zastępca Dyrektora Caritas Polska.

Caritas Polska apeluje o natychmiastowe zaprzestanie działań zbrojnych i uwolnienie izraelskich zakładników, a co za tym idzie, o zastosowanie się do obowiązków wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego oraz z praw człowieka.

— Życie i godność ludzka to wartości nadrzędne. Naszą rolą, jako organizacji humanitarnej, jest niesienie pomocy, dlatego zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie zbiórki na rzecz mieszkańców Strefy Gazy. W tym szczególnym przedświątecznym czasie proszę także o modlitwę w intencji pokoju i jedności na świecie, a szczególnie w intencji ofiar konfliktów i wojen — mówi dyrektor Caritas Polska, ks. dr Marcin Iżycki.

Caritas Polska obecna jest z pomocą w Strefie Gazy od 2020, gdzie realizuje program Rodzina Rodzinie oraz projekty finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Każdy może pomóc:
dokonując wpłaty na stronie caritas.pl
wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: GAZA)
wysyłając SMS o treści GAZA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Źródło: Caritas Polska

Skip to content