Droga życia… – ks. Jacek Michalewski po powrocie z Santiago de Compostela

Szlaków jest wiele, ale cel jeden – katedra w Santiago de Compostela, czyli miejsce docelowe drogi św. Jakuba. Na kilka dni przed wspomnieniem św. Jakuba z takiej pielgrzymki powrócili ks. Jacek Michalewski oraz ks. Andrzej Kuliberda.

Doświadczenie drogi oraz spotkania to coś wyjątkowego… – mówi po powrocie ks. Jacek Michalewski – proboszcz częstochowskiej parafii św. Stanisława BM:

To piękny czas dla mnie i ks. Andrzeja, a także piękne doświadczenie drogi, która zmienia człowieka. Wysiłek jest wielki, ale z modlitwą na ustach to piękne odczucie. Spotykani po drodze ludzie to także nowe doświadczenie. Tą drogą idą zarówno wierzący jak i niewierzący, którzy w różnych intencjach zmierzają do św. Jakuba. Nazywam to Drogą Życia. Nie jest to co prawda 800 km, ale 240. Można przebyć tę drogę z różnych miejsc Polski i świata.

Pielgrzymka trwała 11 dni, podczas których miało miejsce wiele spotkań oraz wyjątkowych rozmów. Jedna z sytuacji zapadła księżom w pamięć szczególnie:

Codziennie pokonywaliśmy około 20 km, doświadczaliśmy obecności innych ludzi. Każdego dnia była odprawiana również Msza Święta, uczestnictwo w parafialnych Eucharystiach było pięknym doświadczeniem. Portugalia to miejsce z duchowością Maryjną. Przed każdą Mszą odmawiany był różaniec. W jednej miejscowości, proboszcz poprosił nas o zaśpiewanie pieśni, która bardzo spodobała mu się podczas pobytu w Polsce. Zanucił fragment, zorientowaliśmy się, że chodzi o pieśń „Czarna Madonno”. Proboszcz sam włączył się w śpiewanie, wspierał nas jako drugi głos, po portugalsku.

Podjęcie którejkolwiek z Camino de Santiago to niewątpliwe wyzwanie. Ks. Jacek wyjawił skąd decyzja o wyruszeniu w drogę:

To było moje marzenie od pięciu lat, aby pójść Camino do św. Jakuba. Na spotkaniu kapłańskim pojawił się pomysł, znalazłem towarzysza, który chciał ze mną iść. Pan Bóg tego chce, więc idziemy w drogę.

Początki kultu religijnego w Santiago sięgają IX wieku. Przybycie pierwszego udokumentowanego pielgrzyma, francuskiego biskupa, Le Puy Godescalco, datuje się na rok 950. W katedrze Santiago de Compostela znajduje się ciało św. Jakuba Apostoła. Więcej o pielgrzymce ks. Jacka Michalewskiego oraz ks. Andrzeja Kuliberdy będzie można usłyszeć w Poranku Radia Fiat w poniedziałek, 31 lipca.

Skip to content